Postet nga: Izrael

Netanyahut i kërkohet të formojë qeverinë e re izraelite

Presidenti izraelit, Reuven Rivlin i ka kërkuar kryeministrit të këtij shteti, Benjamin Netanyahu që të formojë qeverinë e re.

Partia e Netanyahut në epërsi nga numërimi i pjesshëm i votave

Më shumë se një e katërta e votave janë numëruar nga zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme të Izraelit, raportoi Times of Israel.

Në Izrael mbahen zgjedhjet e përgjithshme

Izraelitët po votojnë në zgjedhjet e përgjithshme - të dytat në pesë muaj.

Gjykata izraelite ua ndalon garën dy kandidatëve ‘racistë’

Gjykata Supreme në Izrael u ka ndaluar dy anëtarëve të partisë së ekstremit të djathtë, Fuqia Hebreje, që disa e konsiderojnë raciste, pjesëmarrjen në zgjedhjet e pë...

Izraeli ndalon vizitën e dy kongresisteve amerikane

Izraeli e ka ndaluar vizitën e dy kongresisteve demokratike amerikane, Ilhan Omar dhe Rashida Tlaib, të cilat javën e ardhshme planifikonin të vizitonin Bregun Perëndimor të okupuar ...

Në Bregun Perëndimor gjendet i vrarë një ushtar izraelit

Trupi i një ushtari izraelit, me shenja plage të shkaktuara me thikë, është gjetur në Bregun Perëndimor.

Kurti në Tel Aviv kërkon njohjen e pavarësisë së Kosovës

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është duke qëndruar në Tel Aviv, kryeqytetin e Izraelit, ku është duke u mbajtur takimi i Internacionales Socialiste.

Izraeli u përgjigjet kërcënimeve iraniane

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu paralajmëroi Iranin se është "brenda rrezes së sulmeve ajrore të Izraelit".