Postet nga: irani

Rohani u bën thirrje myslimanëve të bashkohen kundër SHBA-së

Presidenti iranian, Hassan Rohani u bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën që të bashkohen kundër Shteteve të Bashkuara.

ShBA: Irani po i fsheh kapacitetet e armëve kimike

Irani nuk i ka deklaruar gjitha kapacitetet e veta të armëve kimike, tha ambasadori amerikan në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike me seli në Hagë.

Irani premton “shkeljen” e sanksioneve të SHBA-së

Sanksionet e reja të Shteteve të Bashkuara kundër Iranit, të përshkruara nga presidenti amerikan, Donald Trump si më të “fuqishmet ndonjëherë” kundër këtij shteti, tashmë ...

Avokati i Trumpit: Sanksionet do ta rrëzojnë Qeverinë në Iran

Rudy Giuliani, avokati personal i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump thotë se sanksionet amerikane janë duke shkaktuar dhimbje ekonomike mbi Iranin, që përfundimisht do të çojë në ...

Iraku nuk do të respektojë të gjitha sanksionet e ShBA-së ndaj Iranit

Kryeministri i Irakut, Haider al-Abadi tha sot se Qeveria e tij do të respektojë vetëm ndalimin e përdorimit të dollarit, kur do të bëhen transaksione me Iranin, ...

Trump: Kushdo që bën biznes me Iranin nuk do të ketë tregti tregtar me SHBA-të

Vala e parë e sanksioneve të ashpra që Shtetet e Bashkuara kanë vënë në Iran, ka nisur së zbatuari në mesnatën e 7 gushtit, derisa Uashingtoni dhe Teherani vazhdojnë ...

Irani thirrje Europës që të shpëtojë paktin bërthamor

Irani ka paralajmëruar Europën se koha po mbaron për të shpëtuar marrëveshjen bërthamore që ka arritur me fuqitë botërore dhe ka kritikuar Shtetet ...

Kosova nuk pranon të luajë ndeshje miqësore me Iranin

Federata e Futbollit të Kosovës ka refuzuar të luajë ndeshjen me Iranin për shkak se ky vend ka kërkuar që ndeshja të zhvillohet pa shikues.