Postet nga: iran

Irani thotë se vrau dy të dyshuar në lidhje me sulmet në Kerman

Ministria iraniane e Inteligjencës tha se dy persona u vranë në një shkëmbim zjarri me forcat e sigurisë dhe disa të tjerë u arrestuan si të dyshuar pë...

Pakistani thotë se "nuk dëshiron" përshkallëzimin e tensioneve me Iranin

Ministri i Jashtëm i Pakistanit, Jalil Abbas Jilani, tha se vendi i tij "nuk ka interes apo dëshirë" për përshkallëzimin e tensioneve me Iranin, vendin ...

Detaje rreth sulmeve të Pakistanit ndaj Iranit

Pakistani i ka ndërmarrë një seri sulmesh ushtarake ndaj atyre që tha se ishin strehimore të militantëve separatistë brenda Iranit, në incidentin e fundit përtej kufirit të ...

Pakistani me sulme hakmarrëse ndaj Iranit

Avionët luftarakë të Pakistanit kanë kryer sulme ajrore mëngjesin e 18 janarit ndaj caqeve të supozuara militante në Iranin fqinj. Sipas zyrtarëve lokalë iranianë, në këto sulme ...

Pakistani tërheq ambasadorin nga Irani, pas sulmeve me raketa brenda territorit të tij

Pakistani tërhoqi ambasadorin nga Irani fqinj të mërkurën në shenjë proteste ndaj asaj që e quajti "shkelje të hapur" të sovranitetit, pasi Teherani tha se kishte ndë...

Arrin në 91 numri i të vrarëve nga shpërthimet në Iran

Sulmet me bombë në jug të Iranit, përgjegjësinë për të cilat e mori grupi militant, Shteti Islamik (IS), kanë vrarë 91 persona, raportoi media shtetërore më 6 janar.

Shërbimet amerikane të zbulimit: Shteti Islamik në Afganistan përgjegjës për shpërthimet në Iran

Informacionet e zbulimi mbledhur nga Shtetet e Bashkuara konfirmojnë se dega e organizatës terroriste Shteti Islamik në Afganistan, kreu dy sulmet me bomba në Iran që lanë afro 100 të ...

Irani i arreston disa të dyshuar për shpërthimet vdekjeprurëse

Iranianët vajtuan të premten mbi arkivolet e viktimave të dy shpërthimeve vdekjeprurëse në Iran, ndërsa Ministria e Brendshme tha se janë arrestuar disa të dyshuar pë...