Postet nga: Investimet

“Trepça” pret milionat e premtuara për rimëkëmbje

Pa investime milionëshe, kombinati metalurgjik “Trepça” në Kosovë, nuk mund të rimëkëmbet dhe vështirë se do të mund të funksionojë tutje, thonë udhëheqës ...

Deputeti ia propozon Qeverisë 10 investime në Dukagjin në vend të autostradës

Ndërtimi i autostradës së Dukagjinit pritet të ketë një kosto prej rreth 1 miliard euro.

Bien investimet e huaja në Kosovë

Investimet e huaja direkte në Kosovë ndër vite po shënojnë rënie. Trendi në rënie i kapitalit ndërkombëtar, sipas ekspertëve të çështjeve ekonomike, është ...

Rritja e rrogave rrezikon investimet kapitale

Ligji për pagat, i cili është miratuar më 2 shkurt në Kuvendin e Kosovës, do të kërcënojë stabilitetin buxhetor, konsiderojnë përfaqësues të komunitetit të biznesit ...

Investitorët kanadezë të interesuar për sektorin mineral të Kosovës 

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, gjatë një takimi me ambasadorin e Kanadasë jo-rezident në Kosovë, Daniel Maksymiuk, kanë diskutuar për thellimin e bashkëpunimit dhe për ...

Deficiti buxhetor në 2019-ën 416 milionë Euro

Sipas Projektligjit të Republikës së Kosovës të propozuar nga Qeveria, buxheti i përgjithshëm i vendit i paraparë për vitin 2019 pritet të jetë 2.365 miliardë euro që ...

Aleksandar Vuçiq thotë se do të bisedojë me Edi Ramën për telekomin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se të hënën se do të bisedojë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, për raportimet që investimi i planifikuar ...

Qeverisë i dorëzohet "White Book' për barrierat e investitorëve të huaj

Mbahet sot Konferenca e Nivelit të Lartë e organizuar nga Këshilli i Investitorëve Evropianë(KIE) në bashkëpunim me Zyren e Bashkimit Evropian në Kosovë(BE) dhe Bankë...