Postet nga: Investimet

Komunat pa investime kapitale, bizneset pa punë

Mitrovica e Jugut është vetëm njëra nga komunat e Kosovës, që gjatë këtij viti nuk ka nisur asnjë projekt kapital, të financuar nga Qeveria e Kosovë...

‘Investime strategjike’: Resortet kërcënojnë zonat e mbrojtura në bregdetin shqiptar

Ekspertë dhe aktivistë mjedisorë ngrenë këmbana alarmi për resortet e miratuara nga qeveria si investime strategjike brenda zonave të mbrojtura natyrore dhe me potencial arkeologjik, duke kërcë...

Ministri i Bujqësisë: Bashkëpunimi mes nivelit qëndror dhe lokal është krucial për zhvillimin e bujqësisë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, ka thënë se bashkëpunimi mes nivelit qëndror dhe lokal është krucial për zhvillimin e bujqësisë.

Kryeparlamentari Konjufca fton afaristët gjermanë të investojnë në Kosovë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca është takuar me një grup të afaristëve të Gjermanisë, të cilët janë duke qëndruar për vizitë në Kosovë.

Rrëfimi i Demë Elezajt për problemet me sigurinë e pistës së Aeroportit të Prishtinës

Në emisionin "Kallxo Përnime" po transmetohet rrëfimi i Demë Elezajt, inxhinierit të ndriçimit i fushës ajrore që punon në Aeroportin e Prishtinës prej vitit 2002, i ...

Kosova përfiton rreth 3 milionë euro investim në arsimin dhe aftësimin profesional

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci dhe ambasadori i Gjermanisë, Jörn Rohde, kanë marrë pjesë në ceremoninë e parë të ndarjes së granteve kombë...

Bizneset e vogla dhe të mesme, investueset më të mëdha në Kosovë në vitin 2020

Në vitin 2020, që njihet ndryshe si viti kur filloi pandemia e COVDI-19, statistikat për investimet e ndërmarrje në Kosovë, tregojnë se pjesa dërmuese e investimeve u realizuan ...

Korrupsioni rrezik për investitorët, DASH: Përdorimi në rritje i koncesioneve ka ulur mundësitë e konkurrencës

Departamenti Amerikan të Shtetit shprehet sërish me nota të larta kritike për klimën e biznesit në Shqipëri. Raporti i DASH-it thekson se korrupsioni në gjyqësor ...