Postet nga: Intervista

Fazli Gajraku: Procesi i digjitalizimit me plotë sfida, duhet ndihma e Ministrisë së Kulturës

Vitin e kaluar Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani” hapi zyrtarisht Bibliotekën digjitale. Qëllimi i themelimit të kësaj biblioteke është digjitalizimi i fondit bibliotekar ...

‘Vijat e kuqe’, Albin Kurti nuk e sheh PDK-në si partner koalicioni

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka deklaruar se nuk e sheh Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) si partner ...

Shefqet Gjocaj: Pandemia ka pamundësuar punën normale të Ansamblit 'Shota'

Pandemia e Coronavirusit ka pamundësuar zhvillimin normal të  funksionimit të Ansamblit Shtetëror të Këngëve dhe Valleve, “Shota”.

Kryetari i Federatës së Karatesë tregon se përse do t'i hyjë garës për kreun e Komitetit Olimpik të Kosovës

Kryetari i Federatës së Karatesë së Kosovës (FKK), Ismet Krasniqi, ka shpallur kandidaturën për të parin e Komitetit Olimpik të Kosovës.

Fadil Hysaj: 'EtnoFest' e shndërroi Kukajn në një fshat të turizmit dhe kulturës

Edicioni jubilar, i dhjeti me radhë i festivalit të traditës, “EtnoFest” është planifikuar të mbahet nga 20 deri më 25 gusht 2020.

Regjisori Berisha: Coronavirusi dikton organizimin e ‘PriFest 2020’

Edicioni i 12-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Prishtinës, “PriFest” do të mbahet  më ndryshme se edicionet e kaluar për shkak të pandemisë së coronavirusit, ...

Bekim Muhaxheri: Poezia është si një turjelë që depërton thellë në jetë 

Gazetari Bekim Muhaxheri ka botuar librin e tij të parë me poezi “Ëndërrat bëhen pranga”, një përmbledhje kjo e vlerësuar edhe nga studiuesit e letërsisë. 

Palmer: Krijimi i qeverisë, sfida e tanishme për Kosovën

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Matthew Palmer, Zëvendës Ndihmës Sekretar i Shtetit për çështjet e Evropës dhe Euroazisë tha se ...