Postet nga: Integrimi në BE

Bislimi në Forumin Ballkanik të Budapestit thekson përkushtimin e Kosovës drejt integrimit në BE

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka bërë të ditur se ka marrë pjesë në Forumin Ballkanik të Budapestit të organizuar në Prishtinë.

Osmani takohet me kryeminstrin suedez: Do të punojmë ngushtë për avansimin e integrimit europian të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin suedez, Ulf Kristersson.

Kurti priti në takim ambasadorin e ri të Hungarisë, theksohet nevoja për mbështetje për statusin e vendit kandidat për BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti në takim ambasadorin e ri të Hungarisë në Kosovë, Béla Bozsik, i cili deri me tani ka shërbyer në cilësinë ...

Scholz: BE-ja t’i mbajë premtimet për integrimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i bëri thirrje Bashkimit Evropian që t'i mbajë premtimet ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor për integrimin e tyre në BE.

Aktakuza ndaj dy ish-zyrtarëve, prokurori i shtetit e vlerëson si pengesë në integrimin e Kosovës në BE

Në Gjykatën e Prishtinës është mbajtur seanca dhe fjala përfundimtare ndaj të Xhelil Bekteshit dhe Besim Tahirit, të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Donfried: BE-ja t’i nisë sa më parë bisedimet me Shkupin dhe Tiranën

Ndihmëssekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, gjatë vizitës në Shkup, më 28 prill, i ka dhënë mbështetje Maqedonisë së Veriut dhe ...

Lajçak: S'ka alternativë tjetër për Ballkanin Perëndimor përveç integrimit në BE

I dërguari i Bashkimit Evorpian për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak, pas një takimi të mbajtur sot në Londër tha se integrimi në BE është ...

Perspektiva integruese e Kosovës në BE

Në përputhje me nenin 49 të Traktatit për Bashkimin Evropian, çdo vend Evropian mund të kërkojë anëtarësim në BE nëse respekton vlerat demokratike dhe është ...