Postet nga: inflacioni

Çmimet e energjisë rrisin në nivel rekord inflacionin në Spanjë

Inflacioni në Spanjë ka arritur në nivelin më të lartë në pothuajse 37 vjetët e fundit. Rritja e inflacionit është rritur për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë ...

ASK: Inflacioni 7.5% në muajin shkurt në Kosovë

Produktet bazë si buka, vezët, vajo e sheqeri u blenë më shtrenjtë nga konsumatorët në muajin shkurt të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë ...

Pse po vazhdojnë të rriten çmimet në Amerikë?

Rritja e çmimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka vazhduar edhe në fillim të këtij viti. Një tjetër masë kryesore e inflacionit tregoi se çmimet u ...

Turqia do të ulë taksat për ushqimet bazë për të luftuar inflacionin

Presidenti i Turqisë njoftoi të shtunën (12 shkurt) një ulje të taksave në furnizimet bazë ushqimore derisa vendi përballet me inflacion të shfrenuar.

Çfarë do të thotë inflacioni rekord për eurozonën?

Shifrat e publikuara të premten tregojnë se inflacioni në 19 vendet që përdorin monedhën euro arriti rekordin më të lartë, nxitur nga rritja e kostove të ushqimit dhe energjisë.

Inflacioni në Turqi pëson rritjen më të shpejtë në 19 vjet

Inflacioni vjetor në Turqi është rritur me ritmin më të shpejtë në 19 vjet, përkatësisht 36.08 për qind në muajin dhjetor, kanë treguar të dhënat e Institutit Turk ...

Çmime luksi për produkte bazë, 2019-ta me inflacion 2.7%

Çmimet e konsumit edhe njëherë ‘treguan dhëmbët’ para festave të fundvitit, Ato u treguan të pamëshirshme për xhepin e konsumatorëve kosovarë. Në muajin që ...

BQK: Në Kosovë u rrit inflacioni

Rritja ekonomike e Kosovës për vitin 2019 pritet të jetë 4.2%.