Postet nga: inflacioni

Hoti me katër propozime për përballjen me inflacionin

Ish-kryeministri i Kosovës, tash deputet i LDK-së, Avdullah Hoti ka dhënë katër propozime për të ndihmuar qytetarët në përballje me inflacionin.

Inflacioni në Eurozonë, më i larti që nga dalja e euros

Inflacioni në Eurozonë ka arritur në 10 për qind në muajin shtator, njëherësh shifra më e lartë prej daljes së euros në treg.

Guvernatori i BQK-së: Rritja ekonomike në vitin 2022 pritet të jetë rreth 3%

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se Kosova në vitin 2022 pritet të ketë rritje ekonomike rreth 3%.

Rritja e çmimeve, inflacioni është rritur 13% brenda një viti

Ndonëse shtrenjtimi i çmimeve të konsumit ishte 0.2 për qind më i lartë në muajin gusht në krahasim me muajin paraprak, inflacioni i çmimeve ishte 13 për qind më ...

Gjermania jep 65 miliardë euro për të mbrojtur bizneset nga rritja e inflacionit

Gjermania do të shpenzojë 65 miliardë euro të për të mbrojtur klientët dhe bizneset nga rritja e inflacionit, tha kancelari, Olaf Scholz të dielën, dy ditë pasi Rusia ...

AAK: Paqja sociale nuk blihet me 50 e as me 100 euro

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar pas prezantimit të pakos së re për përballimin e inflacionit nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Turqia ul normën e interesit pavarësisht rritjes së inflacionit

Banka Qendrore e Turqisë ka tronditur të enjten tregjet duke ulur normën kryesore të interesit, pavarësisht se inflacioni është në nivelin më të lartë në 24 vjetët e ...

Inflacioni tepër i lartë në SHBA

Rritja më e madhe e inflacionit në SHBA në 40 vitet e fundit po e godet rëndë vendin. Në Nju Jork, një metropol me gati 9 milionë banorë, është gjithnjë e ...