Postet nga: Importi

Sa ishte vlera e importit dhe eksportit në Kosovë në muajin mars?

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat e lidhur me eksportin dhe importin për muajin mars 2022.

Ministrja Hajdari flet për mundësinë që Kosova të blejë grurë nga ShBA

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka thënë se Kosova ka marrë përgjigje pozitive që të jetë një prej blerësve të grurit nga ...

AUV: Në Kosovë nuk ka grip të shpezëve, vazhdon ndalimi i importit nga Shqipëria

Tash e pesë ditë Kosova ka ndaluar importin e shpezëve nga Shqipëria, pas paraqitjes së rasteve te gripit të shpezëve në Durrës, megjithatë në vendin tonë ...

Deficiti tregtar shkon në rreth 350 milionë euro në muajin shkurt

Deficit tregtar në muajin shkurt të këtij viti është më i lartë për 38 për qind, në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2021, gjegjësisht ...

Pronari i 'Plus Market'-it, Sylejman Neziri reagon pas vendimit të Apelit për importin e Coca-Cola-s

Pronari i “Plus Market”, Sylejman Neziri, ka reaguar ashpër ndaj një vendimi që Gjykata e Apelit mori më 22 janar të këtij viti.

Vaji më i shtrenjtë i importuar në Kosovë kushtoi 1.45 cent, por u shit deri në 3.49

Vajrat ushqimore në import gjatë këtyre dy muajve kanë kushtuar nga 1.22 euro deri në 1.45, ndërsa vetëm dje gjatë ditës në Kosovë çmimi i vajit ka shkuar ...

700 milionë euro eksport dhe 4.6 miliardë import në vitin 2021 nga Kosova

Kosova ka eksportuar mallra rreth 700 milionë euro gjatë vitit 2021, ndërsa importi ka arritur në shifrën 4.6 miliardë euro.

Për një muaj, nga vendet e nismës "Ballkani i Hapur" Kosova bleu mallra në vlerë mbi 79.4 milionë euro

Në muajin që shkoi, Kosova regjistroi një deficit tregtar mbi 361 milionë euro apo rreth 39 për qind më shumë se muajin nëntor i vitit 2020.