Postet nga: ilaçi

Ribociclib, ilaçi që rrit mbijetesën dhe ul rrezikun e rikthimit të kancerit të gjirit me 25%

Mijëra gra me formën më të zakonshme të kancerit të gjirit në botë mund të përfitojnë nga një ilaç i suksesshëm që i ndihmon ato të ...

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin që ndihmon në zgjidhjen e përgjumjes dhe letargjisë gjatë ditës

Ndjenja e plogësht dhe letargjike në pasdite është ndoshta e njohur për shumë njerëz, por për ata me apnean obstruktive të gjumit (obstructive sleep apnea, OSA), ...

Studimi: Ilaçi i Alzheimerit e ngadalëson rënien njohëse (kognitive) tek pacientët

Sipas të dhënave të detajuara të paraqitura të martën, një ilaç eksperimental i Alzheimerit nga Eisai (4523.T) dhe Biogen (BIIB.O) e ka ngadalësuar rënien njohë...

A i jemi afruar gjetjes së një ilaçi për Alzheimerin?

Një dozë e madhe optimizmi vjen nga një deklaratë për shtyp e lëshuar në muajin shtator nga Eisai, një firmë farmaceutike japoneze, dhe Biogen, një bioteknologji amerikane e ...

Një fener shprese për pacientët me kancer

Edhe pse i testuar vetëm në një provë të vogël klinike një ilaç i ri zgjon shpresat për pacientët me kancer.

Ky është ilaçi që po e zhduk kancerin tek njeriu

Më shumë se një duzinë pacientësh me kancer rektal në Shtetet e Bashkuara ishin dëshmitarë të zhdukjes së kancerit të tyre pasi iu nënshtruan imunoterapisë eksperimentale, në ...

Aprovohet përdorimi i ilaçit që mori Trump për t’u trajtuar nga COVID – 19

Ilaçi i cili u përdorë për t’u trajtuar Donald Trump gjatë kohës kur ishte i infektuar me COVID – 19, është aprovuar nga rregullatori i ilaçeve ...

Deksametazoni është ilaçi i parë për mjekimin e COVID-19

Një ilaç i lirë dhe gjerësisht i disponueshëm i quajtur deksametazon mund të ndihmojë në shpëtimin e jetës së pacientëve që janë të infektuar me ...