Postet nga: hong kong

Kina kërcënon fuqitë e huaja kundër përpjekjes për ndikim

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, ka paralajmëruar fuqitë e huaja kundër përpjekjes për të provokuar ose të ndikojnë në vendin e tij.

Protesta të dhunshme në Hong Kong, dy persona në gjendje kritike

Dy persona janë në gjendje kritike pas një dite tjetër protestash të dhunshme në Hong Kong.

Protestuesit në Hong Kong bëjnë thirrje për autonomi

Autoritetet në Hong Kong kanë ndaluar dhe kanë kontrolluar protestuesit që u mblodhën në marshin e së shtunës duke bërë thirrje urgjente për autonomi në qytetin ...

Media shtetërore kineze: Protestuesit në Hong Kong të mos sfidojnë durimin e Pekinit

E përditshmja shtetërore kineze, China Daily ka thënë më 9 shtator se territori gjysmë-autonom i Hong Kongut është pjesë e pandashme e Kinës dhe ka fajë...

Kina dërgon trupa të reja në Hong Kong

Ushtria e Kinës tha se ka dërguar trupa të reja në Hong Hong, në kuadër të një rotacioni rutinor.

Kina paralajmëron ndërhyrje nëse keqësohet situata në Hong Kong

Ambasadori kinez në Britani të Madhe, ka paralajmëruar se qeveria e Pekinit nuk do të "ulet dhe të shikojë" nëse kriza në Hong Kong bëhet "e pakontrollueshme".

Liderja e Hong Kongut me lot në sy bën thirrje për qetësi

Liderja e Hong Kongut, Carrie Lam u ka kërkuar protestuesve që të mos e shtyjnë qytetin drejt “humnerës”, teksa ka bërë një fjalim emocional para publikut.

Rikthehet dhuna në Hong Kong

Policia e Hong Kongut është përplasur edhe një herë me protestuesit antiqeveritar, përderisa vendi hyn në javën e 10-të të demonstratave masive, dhe trazirave.