Postet nga: histori

Instituti i Historisë promovon botimet e dy viteve të fundit

Instituti i Historisë “Ali Hadri” në Prishtinë, ka promovuar sot botimet e tij të realizuara në vitet 2022-2023.

‘Kosova’ e Jusuf Buxhovit promovohet në Universitetin e Harvardit

Monografia “Kosova” e Jusuf Buxhovit do të promovohet sot në Universitetin e Harvardit në Massachusetts të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

554 vjet nga vdekja e Skënderbeut

Kanë kaluar 554 vjet nga vdekja e heroit kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti- Skënderbeu.

Karim Benzema, vetëm një gol larg historisë së Ligës së Kampionëve

Futbollisti francez i Real Madrid, Karim Benzema po kalon në një super formë që prej kur edhe ka nisur sezoni në futbollin evropian.

Shënohet 143 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Aktivitete të shumta janë organizuar gjatë ditës së sotme në Prizren, më rastin e 143 vjetorit të themelimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Në Prishtinë po mbahet konferenca shkencore për Demonstratat e vitit 1981

Organizuar nga Instituti i Historisë, “Ali Hadri’ në Prishtinë dhe Instituti i Historisë i Akademisë së Studimeve Albanologjike në Tiranë, në Prishtinë është duke u mbajtur konferencën shkencore, “Demonstratat ...

Botohet në shqip libri i Noel Malcolmit, ‘Rebelët, besimtarët, të mbijetuarit’

Shtëpia Botuese “Artini” në Prishtinë ka sjell në gjuhën shqipe librin, “Rebelët, besimtarët, të mbijetuarit”, të Noel Malcolm.

Konferencë shkencore në 100 vjetorin e Luftës së Vlorës

Javën e ardhshme në Vlorë do të kujtohet 100 vjetori i Luftës së Vlorës. Për ta kujtuar këtë ngjarje Akademia e Shkencave e Shqipërisë do ...