Postet nga: hidrocentralet

Paraburgim të dyshuarit për sulmin ndaj vullnetarëve të peticionit kundër ndërtimit të hidrocentraleve

Gjykata e prizrenit ia ka caktuar 30 ditë paraburgim të dyshuarit për sulmin ndaj vullnetarëve. Ditën e enjte të datës 31 tetor, punën e vullnetarëve të ...

MMPH: Nuk jemi duke shqyrtuar dokumentacione për pajisje me leje të reja për hidrocentrale

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor përmes një komunikate ka dhënë informacione rreth hidrocentraleve në Kosovë.

Nis peticioni kundër degradimit të ambientit nga hidrocentralet

Të martën, më 29 tetor fillon nënshkrimi i peticionit, nëpërmjet të cilit qytetarët e Kosovës i kërkojnë institucioneve më të larta të vendit, që ...

Pas debatit 'Protestat për ujë' reagon Gani Berisha

Debati ‘Protestat për ujë’ i transmetuar në emisionin ‘Jeta në Kosovë’, ka nxitur reagimin e Gani Berishës, ushtrues detyre nga Departamenti i Autoritetit Rajonal të Pellgjeve Lumore në ...

Banorët e Bitisë së Poshtme vazhdojnë protestën kundër hidrocentralit - VIDEO

Banorët e fshatit Biti e Poshtme të Shtërpcës edhe gjatë ditës së sotme kanë vazhduar protestën kundër ndërtimit të hidrocentraleve në lumin Lepenc.

Derisa në Kosovë protestohet, Mali i Zi paralajmëron ndalimin e ndërtimit të hidrocentraleve

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq ka paralajmëruar anulimin e koncesioneve për ndërtimin e hidrocentraleve të vogla në disa qytete, raporton Plava e Gucia Sot.

Thirrje për Lumezin që të hetohet vendimi i Fatmir Matoshit për hidrocentrale

Koalicioni i organizatave “Pro Open” i ka bërë thirrje kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi që të nis hetime për vendimin e ministrit në largim, Fatmir Matoshi që ...

Vendimi skandaloz para zgjedhjeve, ministri i zhbllokon lejet për hidrocentrale

Një vendim kundërthënës është marrë nga ministri në largim i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi. Ai ka vendosur ta heqë bllokadën për hidrocentrale ...