Postet nga: Hidrocentralet në Deçan

Organizata ‘Pishtarët’: Ministria e Ambientit po planifikon leje të reja për KELKOS-in në Deçan

Organizata jo-qeveritare ‘Pishtarët’ ka thënë se Ministria e Ambientit është duke planifikuar që të lëshojë leje të reja për hidrocentrale në Deçan, kompanisë private KELKOS.

KelKos i quan çorientuese deklaratat e kryetarit të Deçanit për linjat e furnizimit me ujë të pijshëm

Kompania "KelKos Enegy" përmes një deklarate ka reaguar lidhur me akuzat e fundit të kryetarit të Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, se nuk u respektuan normat pë...

Vetëvendosje: Gjykata ka pezulluar lejet e Kelkos Energy për dy hidrocentralet në Lumbardhin e Deçanit

Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi ka thënë se Gjykata e Prishtinës ka marrë vendim për pezullimin e punës së dy hidrocentraleve që operojnë ...

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje ngrenë padi për hidrocentralet në Deçan

Koordinatori i qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih ...

Viola von Cramon: Hidrocentralet në Deçan kanë padi të ngritura

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka reaguar lidhur me lejen që iu dha kompanisë KELKOS për prodhim të rrymës me dy hidrocentralet ...

“E bonëm adetin”: Organizimi i “BunarFest” në Lumbardhin e Prizrenit

Me moton “E bonëm adetin” është mbajtur festivali “BunarFest” apo lëshimi me goma në Lumbardhin e Prizrenit.

Aktivistja e kërcënuar me padi e shoqërisë civile i shkruan qeverisë së Austrisë për betejën kundër hidrocentraleve në Deçan

Përfaqësuesja e organizatës joqeveritare “Pishtarët” në Deçan, Shpresa Loshaj i është drejtuar me një letër Ministrisë Federale Austriake për çështje Evropiane dhe Ndë...

Gjendja e lumit Lumbardh në grykën e Deçanit, reagon aktivisti i ambientit

Adriatik Gacaferi, aktivist i për çështje të ambientit, ka postuar një fotografi nga gryka e Deçanit.