Postet nga: Hassan Rohani

Rohani: Irani është i gatshëm të marrë masa pasi të hiqen sanksionet e SHBA-së

Irani ka thënë se është i përgatitur për të marrë masa drejt zbatimit të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, në momentin që Shtetet e Bashkuara heqin ...

Presidenti iranian me akuza ndaj SHBA-së pas vendosjes së sanksioneve të reja

Presidenti iranian, Hassan Rohani, gjatë një fjalimi televiziv më 26 shtator, u tha iranianëve që ta drejtojnë zemërimin e tyre kah Uashingtonit zyrtar, sa i përket ndikimit që ...

Irani paralajmëron "përgjigje shkatërruese" nëse vazhdon embargoja në armë

Presidenti iranian, Hasan Rohani ka kërcënuar me “përgjigjje shkatërruese” nëse Shtetet e Bashkuara vazhdojnë përpjekjet për të vazhduar embargon e Këshillit të ...

Rohani: Irani kurrë nuk do të dorëzohet para presionit amerikan

Irani kurrë nuk do të mbajë bisedime me Shtetet e Bashkuara, nëse është nën presion, tha presidenti iranian, Hassan Rohani, gjatë një konference për media në Teheran.

Shtëpia e Bardhë nuk e përjashton mundësinë që Trump të takohet me Rohanin

Shtëpia e Bardhë nuk e përjashtoi mundësinë e një takimi ndërmjet presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij iranian, Hassan Rohani, edhe pasi Uashingtoni akuzoi ...

Rohani: Amerikanët kanë sjellje fëmijërore

Irani e cilësoi vendimin e Uashingtonit për të sanksionuar ministrin e Jashtëm iranian, Javad Zarif, si "fëmijëror" dhe "të pamatur".

Rohani shpreh vullnetin e Iranit për bisedime me ShBA-në

Një agjenci e lajmeve iraniane tha se presidenti i Iranit, Hassan Rohani ka njoftuar se Teherani mund të dëshirojë të mbajë bisedime me Shtetet e Bashkuara nëse kjo ...

Rohani u bën thirrje myslimanëve të bashkohen kundër SHBA-së

Presidenti iranian, Hassan Rohani u bëri thirrje myslimanëve në mbarë botën që të bashkohen kundër Shteteve të Bashkuara.