Postet nga: Harkiv

Zelensky: Katër të vrarë nga sulmet ruse në Kiev dhe Harkiv

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se katër persona janë vrarë dhe të paktën 92 të tjerë janë plagosur gjatë një breshërie sulmesh me raketa dhe dronë të kryer ...

Dy civilë vriten nga granatimet ruse në Harkiv

Dy persona raportohet se janë vrarë nga granatimet ruse në lindje të Ukrainës më 26 gusht, përderisa Rusia ka raportuar për më shumë sulme me dronë, përfshirë ...

Rusia kryen sulme të reja në Bahmut dhe Harkiv

Luftimet kanë vazhdar në dhe përreth qytetit lindor ukrainas të Bahmutit, epiqendrën e luftës në Donjeck, përderisa Rusia po vazhdon të sulmojë këtë qytet dhe ...

Ministrja e Jashtme gjermane viziton Harkivin

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, më 10 janar bëri një vizitë të papritur në qytetin lindor të Ukrainës, Harkiv. Atje, ajo premtoi se Gjermania do t’i dë...

Kremlini thotë se nuk ka plane për shpalljen e mobilizimit të përgjithshëm

Kremlini thotë se nuk ka plane për shpalljen e mobilizimit të përgjithshëm apo të pjesshëm, teksa pushtimi i paprovokuar rus i Ukrainës po vazhdon.

Kievi: Rusët po përpiqen ta bëjnë Harkivin "qytet të vijës së parë të frontit"

Një këshilltar i ministrit të brendshëm të Ukrainës më 19 qershor përmendi një rrezik të shtuar në veri të qytetit të dytë më të madh të Ukrainë...

Pamje të kamionëve rusë në Harkiv

Media ndërkombëtare BBC, ka verifikuar një video që ka qarkulluar në Telegram, e cila tregon kamionët rusë duke lëvizur në Harkiv.