Postet nga: gruri

Anija e parë me grurë nga Ukraina mbërrin në Shqipëri

Anija e parë e ngarkuar me mbi 6 mijë tonë grurë nga Ukraina, ka mbërritur në Portin e Durrësit në mëngjesin e 10 gushtit. Anija turke “Jaohar Ranim” ka ...

Nisen dy anije të tjera nga Ukraina me produkte bujqësore

Dy anije të tjera që transportonin mallra bujqësore janë nisur nga portet ukrainase të Detit të Zi, duke e çuar në 10 numrin e anijeve që janë nisur javën ...

Katër anije nisin transportimin e grurit ukrainas

Katër anije që bartin grurë dhe vaj luledielli janë larguar të dielën nga portet ukrainase përmes një korridori të sigurt.

Dërgesa e parë e grurit të Ukrainës do të dërgohet në Liban

Ngarkesa e parë e grurit të eksportuar nga Ukraina u inspektua nga zyrtarët rusë dhe ukrainas në Turqi të mërkurën, si pjesë e një marrëveshjeje midis ...

Anija me grurë largohet nga porti i Ukrainës për herë të parë që nga bllokada ruse

Sot është dita e 159-të e luftës Rusi-Ukrainë.

Turqia thotë se eksportet e para të drithit ukrainas mund të nisin më 1 gusht

Një zëdhënës i presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se ka gjasa të mëdha që anija e parë me eksporte të drithërave të largohet ...

Ukraina njofton se po punon për rifillimin e eksporteve të grurit

Ukraina konfirmoi sot (e mërkurë) se ka filluar puna në tre portet e vendit, që kanë dalje në Detin e Zi, për rifillimin e eksporteve të grurit.

Ministri ukrainas: Dërgesat e para të grurit nga Ukraina mund të bëhen këtë javë

Ministri ukrainas i Infrastrukturës, Oleksandr Kubrakov tha se shpreson që dërgesat e para të drithit sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia ...