Postet nga: gruri

Rusia pranon ta zgjasë marrëveshjen e drithërave

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres konfirmoi të enjten se të gjitha palët janë dakorduar për ta zgjatur marrëveshjen e ndërmjetësuar nga ...

SHBA përshëndet ndihmën e Turqisë pas rifunksionalizimit të marrëveshjës mbi eksportin e grurit ukrainas

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar të mërkurën se Moska do t'i bashkohet sërish marrëveshjes së eksportit të grurit të ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe ...

Rusia rikthehet në marrëveshjen për eksportet e grurit ukrainas

Rusia ka thënë të mërkurën se do të rikthehet në marrëveshjen që mundëson eksportimin e produkteve të grurit nga Ukraina.

Zelenskiy kërkon mbrojtje më të fortë të korridorit për eksportin e drithërave

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, është takuar me Kadri Simson, komisionerin e Bashkimit Evropian për çështjet e energjisë, duke i thënë atij se forcat ruse kanë "dë...

Raportohet se sasi rekorde e grurit është nisur nga portet ukrainase

Një rekord prej 354.500 tonëve të produkteve bujqësore janë nisur nga portet ukrainase më 31 tetor, në kuadër të marrëveshjes për eksportin e tyre nga Deti i ...

OKB, NATO, BE dhe SHBA i bëjnë thirrje Rusisë t’i rikthehet marrëveshjes së grurit të Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka deklaruar se forcat e tij kanë zbrapsur një "ofensivë të ashpër" nga trupat ruse në rajonin lindor të Donetskut. “Sot ata ndaluan veprimet e ...

Shqetësime për furnizimin ushqimor global, pas pezullimit nga Rusia të marrëveshjes për grurin

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëroi se uria globale mund të rritet për shkak të pezullimit nga Rusia të një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja pë...

Rusia ndërpret marrëveshjen e grurit pas sulmit në qytetin port të Krimesë

Rusia ka njoftuar se po pezullon përfshirjen në marrëveshjen e ndërmjetësuar ndërkombëtarisht që lejon Ukrainën të eksportojë grurë nga portet e saj të ...