Postet nga: Greva e minatorëve

Nis marshi i minatorëve në kujtim të grevës së vitit 1989

Me helmeta në kokë, minatorë të Trepçës kanë nisur marshin nga hoteli “Grand” në qendër të Prishtinës, deri te ekspozita Reporting House, [Shtëpia e Gazetarëve] ...

35-vjetori i grevës së urisë të minatorëve, Kurti: Minatorët i vunë themelet e Republikës

Në Mitrovicë sot më 20.02.2024 është shënuar përvjetori i 35-të i fillimit të grevës së urisë të minatorëve të “Trepçës”.

Greva e minatorëve dhe protesta e policisë, nuk kalojnë kërkesat e partive opozitare për debat parlamentar

Seanca e sotme e Kuvendit të Kosovës ka nisur me një kërkesë për ndryshim të rendit të ditës nga Partia Demokratike e Kosovës për ...

Menaxhmenti i "Trepçës" ndëshkon minatorët grevistë, ua ndal pagesat e mëditjeve dhe shujtave

Ushtruesi i detyrës së kryeshefit të “Trepçës”, Enis Abdurrahmani, ka marrë vendim që t’u ndalohen pagesat për mëditje të rregullta dhe për shujtë të ...

'Thirrjani policinë, le të del jashtë' - Përplasje e ashpër në Kuvend për grevën e minatorëve

Janë përplasur në mes vete deputetët e opozitës me përfaqësuesin e Ministrisë së Ekonomisë, Valon Prebreza, në mbledhjen e Komisionit për Ekonomi në të ...

VIDEO - Rrëfimi nën lot i minatorit të ‘Trepçës’ para deputetëve

Minatori i ‘Trepçës’, Sami Peci, duke folur para deputetëve të Komisionit për Ekonomi, i emocionuar ka kërkuar ndihmë nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, ...

Rizvanolli nuk raporton në Komisionin për Ekonomi për ‘Trepçën’, opozita e kritikon

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, nuk ka qenë prezente në Komisionin për Ekonomi, për të raportuar për grevën e minatorëve të Trepçës, tash e ...

BSPK dënon vendimin për largim të përkohshëm nga puna të disa sindikalistëve të “Trepçës”

Bashkimit i Sindikatave të Pavarura të Kosovës – BSPK ka reaguar pasi kryeshefi ekzekutiv i “Trepçës”, Enis Abdurrahmani, ka marrë vendim për largimin e përkohshëm nga ...