Postet nga: greva e arsimtarëve

SBAShK-u paralajmëron grevë për Ligjin për Paga

Këshilli Drejtues i SBAShK-ut sot ka paraqitur mundësinë që të premten arsimtarët të bëjnë grevë dy orëshe, si shenjë pakënaqësie ndaj Ligjit pë...

Marrëveshja për zëvendësim të orëve, vështirë e realizueshme

Vetëm pak shkolla të Kosovës kanë bërë përpjekje për ta respektuar vendimin e marrë muaj më parë nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ...

SBAShK letër deputetëve: Mos e mbështesni vendimin e ministrit Bytyqi

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës(SBAShK) kërkon nga deputetët e Kosovës që të mbrojnë ligjet dhe të mos marrin parasysh vendimin e ...

Avokati i Popullit: Humbja e pushimeve për kompensim të orëve dëmton shëndetin e fëmijëve

Zyra e Avokatit të Popullit ka dhënë interpretimin e saj në lidhje me kompensimin e orëve të humbura gjatë grevës tri javëshe të mësimdhënë...

Deputetja e AAK-së: Qeveria e Isa Mustafës i ka injoruar mësimdhënësit

Në seancën e sotme të Kuvendit është hapur debate për grevat të cilat kanë përfshirë sektorin publik në Kosovë.

Vala e grevave në sektorin publik trondit Kosovën

Zyrtarët paralajmërojnë se kërkesat për rritje pagash nga mësuesit, kirurgët, stafi komunal dhe të tjerë mund ta falimentojnë Kosovën, por disa ekspertë thonë ...

Albin Kurti thërret mësimdhënsit ta vazhdojnë grevën

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti duke folur për grevën në arsim, u ka dhënë mësimdhënësve një propozim për grevën ...

Avdullah Hoti ia rikujton Veselit e Haradinajt premtimet për arsimtarët

Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka kujtuar marrëveshjen e nënshkruar gjatë fushatës së fundit zgjedhore ndërmjet kryeministrit Haradinaj, kryeparlamentarit Kadri Veselit me kryetarin ...