Postet nga: greqia

Greqia konfirmon rastin e parë me Omicron

Në Greqi është konfirmuar rasti i parë me variantin Omicron, kanë bërë të ditur autoritetët.

Rritja e çmimit të energjisë po shqetëson disa vende evropiane

Spanja, Franca dhe Greqia bënë thirrje të hënën që Bashkimi Evropian të ketë një përgjigje të përbashkët në lidhje me rritjen e shpejtë të ç...

Disa shtete të Evropës Juglindore të detyrueshëm vaksinimin për punonjësit kyç

Shqipëria, Serbia, Kosova, Greqia dhe Hungaria e kanë bërë vaksinimin të detyrueshëm për disa punonjës kyç dhe punonjës shtetërorë në përpjekje pë...

Greqia dhe Turqia nuk pranojnë valë afgane të migrantëve

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis dhe presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, kanë diskutuar për situatën në Afganistan, teksa rriten shqetësimet për valë të re të migrantëve ...

Kurti: Do ta mirëprisnim vendimin e Greqisë për njohjen e Kosovës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën “To Vima”, ka thënë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Greqia do të ishte ...

Marrëdhënia në lulëzim e sipër ndërmjet Greqisë dhe Kosovës

Vizitat e shpeshta në Prishtinë dhe Athinë nga zyrtarë grekë dhe kosovarë i kanë bërë shumëkë kureshtarë nëse njohja po duket diku në horizont.

Greqia ashpërson masat kundër COVID-19

Për shkak të rritjes së numrit të infektimeve me coronavirus, Greqia ka vendosur masa më të ashpra në një prej ishujve më të vizituar nga turistët gjatë sezonit ...

Gjasat e Kosovës për njohjen nga Greqia

Ndonëse janë bërë 13 vite që nga shpallja e pavarësisë, Greqia është në mesin e 5 vendeve të Bashkimit Evropian së bashku me Spanjën, Rumaninë, Sllovakinë dhe Qipron ...