Postet nga: Gordana Silanovska-Davkova

Mickoski prezanton në Kuvend përbërjen e Qeverisë së re

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, të martën e ka dorëzuar në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut listën me përbërjen e Qeverisë së re, e cila ...

Qeveria e re maqedonase drejt formimit, kryetari i Kuvendit pritet të jetë shqiptar

VMRO DPMNE-ja dhe koalicioni i katër partive politike shqiptare, VLEN, thonë se kanë përfunduar bisedimet për bashkëqeverisje dhe për ndarjen e posteve ministrore në Qeverinë ...

Presidenca maqedonase e justifikon përdorimin e emrit "Maqedoni"

“Presidentja maqedonase në daljet e saj publike ka të drejtë të përdorë emrin 'Maqedoni', si akt i së drejtës personale për vetëvendosje dhe vetidentifikim, duke respektuar ...

BE-ja shpreh keqardhje që Davkova s’e përdori emrin kushtetues të Maqedonisë së Veriut kur u betua

Bashkimi Evropian (BE) ka shprehur keqardhje që presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silanovska-Davkova, nuk e përdori emrin kushtetues të shtetit kur u betua si presidente në ...

Davkova betohet si presidente e Maqedonisë së Veriut

Gordana Silanovska-Davkova e ka bërë betimin të dielën si gruaja e parë presidente e Maqedonisë së Veriut prej pavarësimit të vendit në vitet ’90, pasi i fitoi zgjedhjet ...

Presidentja e parë grua e Maqedonisë së Veriut: Ballkani së pari, pastaj Brukseli

Për herë të parë që nga pavarësimi në vitet ‘90, Maqedonia e Veriut zgjodhi një grua për presidente të shtetit.

Presidentja e Maqedonisë së Veriut falënderon Vjosa Osmanin për urimin: Jam e lumtur që gratë po bëjnë histori politike

Presidentja e zgjedhur e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova, ka falënderuar presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani për urimin që i bëri lidhur me emërimin e ...

Stevo Pendarovski e pranon humbjen në zgjedhjet presidenciale, e uron Gordana Silanovska Davkovën

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut dhe presidenti aktual, Stevo Pendarovski, e ka pranuar humbjen në zgjedhjet presidenciale të vendit.