Postet nga: gjykata kushtetuese e kosovës

Kushtetuesja përdori kritere favorizuese, eliminoi konkurrencën kur bleu 10 iPhone

Është e thirrur për të mbrojtur ligjshmërinë dhe kushtetutshmërinë e të gjitha ligjeve në Kosovë, por, Gjykata Kushtetuese gjatë vitit të kaluar ka shkelur Ligjin e Prokurimit ...

Kushtetuesja shfuqizon vendimin e Kuvendit për shkarkimin e 5 anëtarëve të KPMShCK-së

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka njoftuar se vendimi i Kuvendit për shkarkimin e pesë anëtarëve të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shë...

Kushtetuesja i vendos masën e përkohshme vendimit të Kuvendit për shkarkimin e 5 anëtarëve të KPMShCK-së

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur masën e përkohshme deri me 15 dhjetor të këtij viti ndaj vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, pë...

Ramosaj nuk shprehet i gatshëm të zbatojë vendimin e kushtetueses për Manastirin e Deçanit

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, nuk ka shprehur gatishmëri për zbatimin e vendimit të gjykatës kushtetuese për Manastirit të Deçanit, edhe ...

Kush sipas Enver Hasanit duhet të zgjidhet president?

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani në emisionin "Kallxo Pernime" ka thënë që së pari duhet të konstituohet Kuvendi pastaj të votohet presidenti i ri.

Dega e LDK-se ne Suhareke

Vetëvendosje fillon ‘fushatën’ pas rrëzimit të Qeverisë Hoti nga Gjykata Kushtetuese

Ish- zëvendëskryeministri në qeverinë Kurti, Haki Abazi ka reaguar pas lajmeve se Gjykata Kushtetuese ka konstatuar se vota e deputetit, Hetem Arifi e cila ishte vendimtare për ...

Sindikata e Shëndetësisë për anulimin e Ligjit për Paga: Le të përballen Kushtetuesja e Parlamenti me pandeminë

Kryetari i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, në një përgjigje për KALLXO.com është shprehur i zhgënjyer në lidhje ...

LVV kërkon nga Gjykata Kushtetuese transkriptet dhe procesverbalet e mbledhjes për dekretin

Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar që të pajiset me procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetuese për dekretin e presidentit për mandatimin e Avdullah Hotit pë...