Postet nga: Gjykata Kushetuese

Krasniqi: Fundi i janarit është kohë e përshtatshme për zgjedhje

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka përfunduar takimin me ushtruesen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani lidhur me datën e zgjedhjeve, një ...

Arben Gashi pret që qeveria Hoti të formohet javën e ardhshme

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka deklaruar se Gjykata Kushtetuese i ka programet e veta dhe se plani i punës së Qeverisë është program i LDK-së ...

LDK-ja i dërgon në Kushtetuese komentet për dekretin e Thaçit

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi dhe deputetët e këtij subjekti politik Driton Selmanaj, Shkëmb Manaj, Arban Abrashi dhe Florian Dushi [dy të fundit ndarasi], ...

Kurti: Kushtetuesja e ka punën shumë të kollajshme

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, gjatë një interviste në televizionin publik të Shqipërisë, ka thënë se Gjykata Kushtetuese nuk duhet t’i nxjerrë vetes punë, pasi, sipas tij, ...

Thaçi: Shkelja e dyfishtë e Kushtetutës nga Qeveria në detyrë, shqetësim i jashtëzakonshëm

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se "shkelja e dyfishtë" e Kushtetutës nga Qeveria në detyrë përbën shqetësim të jashtëzakonshëm dhe ...

Kërkesa e Albin Kurtit për Gjykatën Kushtetuese rreth dekretit për Avdullah Hotin

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka dorëzuar sot në Gjykatën Kushtetuese përgjigjen në emër të Qeverisë në lidhje me kërkesën për vendosjen e ...

Vjosa Osmani: Masa e përkohshme për dekretin e Thaçit, e domosdoshme

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, pas vendosjes së masës së përkohshme nga Gjykata Kushtetuese ndaj dekretit të presidentit Hashim Thaçi  për mandatarin e ...

Kushtetuesja pezullon dekretin e Thaçit për Avdullah Hotin

Gjykata Kushtetuese e ka aprovuar kërkesën e Lëvizjes Vetëvendosje për masë të përkohshme lidhur me dekretin e presidentit Hashim Thaçi që mandatoi Avdullah ...