Postet nga: Gjykata Kushetuese

Haxhiu për vetingun në drejtësi: S'mundet që të kalojë një vit për të marrë një mendim nga Kushtetuesja

Në një konferencë që u thirr për të folur lidhur me Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu foli edhe pë...

Zv.ministri i Drejtësisë fajëson Gjykatën Kushtetuese për vonesën e implementimit të shumë ligjeve të miratuara në Kuvendin e Kosovës

Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka deklaruar se vonesa e tejzgjatur dhe e paarsyeshme e Gjykatës Kushtetuese në vlerësim të kushtetutshmërisë të projektligjeve dhe ...

Shqipëri, dështon ruundi i dytë për zgjedhjen e kryetarit të Gjykatës Kushtetuese

Në Shqipëri dështoi sot dhe rundi i dytë për zgjedhjen e kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese.

LDK ‘merr’ kutinë, tenton të pengojë votimin e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese

Deputeti i Lidhjes Demokratike e Kosovës (LDK), Armend Zemaj ka marrë kutin në të cilën pritet të vendosen votat e deputetëve për kandidatët për ...

Çeku i përgjigjet Petkoviqit: Përserite faktin që Kosova është shtet sovran dhe demokratik

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku i është përgjigjur drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, lidhur me kërkesën e ...

Kryetari i Kamenicës komenton vendimin e Gjykatës Kushtetuese për iniciativën e reformës në arsim

Kryetari i Komunës së Kamenicës, Kadri Rahimaj ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila hodhi poshtë vendimin e MASHTI-it për organizimin e mësimit ...

Kosnett uron Gresa Caka-Nimanin për pozitën si kryetare e Gjykatës Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, ka uruar gjyqtaren Gresa Caka-Nimani për pozitën e saj si kryetare e Gjykatës Kushtetuese.

Çfarë thotë Enver Hasani, i lejohet apo jo Sami Lushtakut gara për të parin e Skënderajt?

Ish kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani, ka folur lidhur me mundësinë që Sami Lushtakut të mos i lejohet kandidimi për kryetar të Skënderajt për ...