Postet nga: gjorge ivanov

Ivanov Refuzon Dekretimin e Ligjit për Shqipen

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov e ka quajtur “antikushtetues, antishtetëror dhe nxitës të tensioneve ndëretnike”, miratimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana ...

Erdogan Shtyn Maqedoninë t'i Shtypë 'Terroristët Gylenistë'

Presidenti i Maqedonisë, Gjirgji Ivanov, ka vizituar Ankaranë duke kërkuar mbështetje për mosmarrëveshjen e saj me Greqinë, por ka ndeshur në kërkesa të reja pë...

Reagimet Kundër Ligjit për Shqipen Dëshmojnë Ndarjet e Thella Etnike

Partitë politike në pushtet ende pa zgjidhje lidhur me 35 mijë amendamentet e VMRO-së opozitare kundër propozim - ligjit për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike, ...

Ivanov Nuk e Dekreton Ligjin për Gjuhën Shqipe në Maqedoni

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov përmes një paraqitje për opinionin të mërkurën në mbrëmje, ka njoftuar se nuk do ta dekretojë Ligjin për pë...

Presidenti Maqedonas Pritet Përzemërsisht në Moskë

Gjatë një vizite në Rusi, presidenti maqedonas Gjorge Ivanov, pritet të takohet sot me presidentin Putin ”për të diskutuar çështje që lidhen me zhvillimin e mëtejshëm të ...

'Zbutet' Presidenti Maqedonas

Në atë që dukej si një pozicion i zbutur nga toni i tij i fundit, presidenti maqedonas Gjorge Ivanov tha të hënën se problemet që bllokojnë formimin e ...

Presidenti ia Mohon Zaevit të Drejtën për të Formuar Qeverinë

Presidenti maqedonas ka refuzuar t’i japë liderit socialdemokrat Zoran Zaev mandatin për të krijuar një qeveri, pavarësisht se ky siguroi shumicën në Parlament, me pretendimin se ...