Postet nga: gjermania

Franca e Gjermania kërkojnë që mocioni ndaj Qeverisë Kurti të rishqyrtohet ose të shtyhet

Ministritë e Punëve të Jashtme të Francës dhe Gjermanisë janë shprehur të shqetësuara me situatën politike në Kosovë, në kohën kur vendi po ballafaqohet edhe ...

Gjermania mbyll kufijtë për shkak të coronavirusit

Gjermania është bërë vendi i radhës që mbyll kufijtë ndërsa shtetet evropiane po përpiqen të frenojnë përhapjen e coronavirusit.

Coronavirusi: Gjermania para mbylljes së kufijve me Zvicrën, Francën e Austrinë

Coronavirusi: Gjermania para mbylljes së kufijve me Zvicrën, Francën e Austrinë

Gjermania  do të mbyllë kufijtë e saj me Francën, Zvicrën dhe Austrinë që nga e hëna për të ndaluar përhapjen e Coronavirusit, thonë burimet qeveritare, ...

Kryeministri Kurti takon sot këshilltarin e kancelares Merkel dhe atë të presidentit Macron

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot pritet të takojë një delegacion franko-gjerman, i përbërë nga këshilltarët kryesorë të kancelares gjermane Angela Merkel dhe të presidentit ...

Ministri Veliu pret delegacionin gjerman, diskutojnë për njohjen reciproke të patentshoferëve

Ministri i Punëve të Brendshme dhe i Administratës Publike, Agim  Veliu, ka pritur në takim Guido Zielke, i cili po qëndron në Prishtinë për takime rreth ...

Gjermania heq Kosovën nga Lista e Shteteve për Verifikimin e Sigurisë

Qeveria e Republikës Federale të Gjermanisë nga 24 janari i vitit 2020 ka hequr Republikën e Kosovës nga Lista e Shteteve për Verifikimin e Sigurisë të njohur ndryshe ...

Gjermania kërkon nga Irani qetësi dhe përmbajtje

Gjermania kërkon nga Irani qetësi dhe përmbajtje

Ministria e Jashtme gjermane dënoi sulmet iraniane në baza ushtarake që pritën forcat e koalicionit në Irak.

Gjermania falënderon Evropën Lindore në 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit

Gjermania sot ka shënuar 30-vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, teksa presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier falënderojë vendet e Evropës Lindore, që mundësuan që një ...