Postet nga: gjergj kastrioti skenderbeu

580 vjet nga Kuvendi i Lezhës

Të shtunën në Shqipëri, më 02.03.2024, është shënuar përvjetori i mbajtjes së Kuvendit të Lezhës.

Rruga në Nju Jork emërtohet 'Gjergj Kastrioti Skënderbeu' - VIDEO

Një rruge në lagjen Bronks të Nju Jorkut, iu shtua emri i heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Distanca që afroi artistin nga Bujanoci me Prishtinën

Rreth 80 kilometra ndërmjet Prishtinës dhe Bujanocit ishin motivimi që Nagip Tashi ta emëronte ekspozitën e tij të mozaikëve të gdhendur në dru, “Distanca”.

Promovohen tre libra për Skënderbeun

Në shënimin e vitit jubilar, 550-vjetorin e kalimit në amshim të heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, promovohen tre libra për Skënderbeun.

Haradinaj dekoroi Ansamblin ‘Shota’ me medaljen ‘Gjergj Kastrioti- Skënderbeu’

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, është nderuar nga kryeministri i vendit Ramush Haradinaj me medaljen "Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”.

Medalje Presidenciale të Meritave për kolekcionisten e figurës së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot e ka dekoruar koleksionisten Patricia Nugee me Medaljen Presidenciale të Meritave. Nugee është një prej koleksionisteve më të veç...

Rektori Dema Kërkon 'Frymën e Skënderbeut' Edhe në Ditët e Sotme

Universiteti i Prishtinës ka organizuar një mbledhje solemne për nder të 550 të vdekjes së Gjergj Kastrioti – Skënderbeut ku morën pjesë jo vetëm senatorët por ...

Foto-Galeri: Ekspozitë me Imazhe të Vjetra të Skënderbeut

Në Muzeun Kombëtar të Kosovës është hapur ekspozita me paraqitjet grafike të Skënderbeut nga vitet 1920 dhe librave të shekullit XVII.