Postet nga: gazi rus

Rusia djeg gaz teksa rriten çmimet e energjisë në Evropë

Teksa çmimet e energjisë në Evropë sa shkojnë e rriten, Rusia është duke djegur sasi të mëdha të gazit natyror, sipas një analize që ka siguruar transmetuesi britanik, BBC.

Aktivistet befasojnë kancelarin Scholz, pozojnë zhveshur para tij

Dy aktiviste u zhveshën papritmas pranë kancelarit gjerman Olaf Scholz teksa po fotografoheshin me të të dielën për të kërkuar një embargo të gazit rus.

Gjermania ul përkohësisht taksat për gazin natyror

Gjermania do të ulë përkohësisht taksat në gazin natyror, ka thënë kancelari gjerman, Olaf Scholz.

Dimri i pakënaqësisë në Evropë

Nëse këto ditët e fundit i keni kaluar ditët e fundit duke u rrezitur në një plazh mesdhetar ose duke u pjekur ngadalë në rrugët ...

Shitjet e ngrohësve elektrikë rriten në Gjermani - shkak frika nga kriza dimërore e gazit

Kohëve të fundit, shitjet e ngrohësve elektrikë janë shtuar në Gjermani ndërkohë që qytetarët e tajeshëm po përgatiten për një krizë të mundshme ...

Gjermania e rikthen në punë termocentralin me qymyr pas ndërprerjes së furnizimit me gaz

Një termocentral me qymyr, i cili është çmontuar, është bërë i pari i këtij lloji që do të rikthehet sërish në funksion në Gjermani, ndërkohë që ...

Berlini fikë dritat në një përpjekje për të kursyer energji

Berlini ka vendosur t’i fikë dritat e disa monumenteve dhe ndërtesave historike gjatë natës nga e mërkura në të enjte, si pjesë e një përpjekjeje ...

Ministrat e Energjisë arrijnë marrëveshje për planin e reduktimit të gazit 15% në mbarë BE-në

Ministrat e Energjisë nga vendet e BE-së kanë arritur një marrëveshje mbi një plan të paprecedentë të energjisë që do ta prezantojë një reduktim vullnetar prej 15% të konsumit të ...