Postet nga: Gazi natyror

Katari thotë se nga sulmet e Huthëve po preken dërgesat me gaz

Katari, një prej eksportuesve më të mëdhenj në botë të gazit të lëngshëm natyror, paralajmëroi se dërgesat e tij me gaz po preken nga sulmet ...

Mali i Zi dhe SHBA pritet të ndërtojnë terminal për importin e gazit të lëngshëm natyror

Përfaqësues të Qeverisë së Malit të Zi dhe të kompanive amerikane, më 12 maj, nënshkruan në Podgoricë një Memorandum për zbatimin e dy projekteve të infrastrukturës ...

Turqia dërgon anije shpimi për gaz në Detin Mesdhe

Pas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi për gaz në lindje të Mesdheut. Për presidentin Erdogan kjo është kaq e rëndësishme ...

BE-ja synon shkurtimin e përdorimit të gazit natyror për 15 për qind

Bashkimi Evropian u bën thirrje vendeve anëtare të reduktojnë përdorimin e gazit natyror për 15 për qind, sipas planit të ri që hyri në fuqi më 9 ...

Von der Leyen: BE-ja të përgatitet për “më të keqen” në furnizimet me gazin rus

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka paralajmëruar se Evropa duhet të përgatitet për "situatën më të keqe" në lidhje me furnizimet me gazin ...

Ukraina ndërpret kalimin e gazit rus drejt Evropës në një nga pikat e tranzitit

Ukraina ndërpreu sot kalimin e gazit rus drejt Evropës, nga një prej pikave të saj të tranzitit.

EastMed – Projekti i tubacionit që binte ndesh me gjeopolitikën dhe politikat e gjelbra

EastMed - Projekti i tubacionit që binte ndesh me gjeopolitikën dhe politikat e gjelbra

Bashkimi Evropian po shtrydhet nga çmimet rekord të gazit natyror dhe po i bën thirrje Rusisë që ti rrisë eksportet – por kjo nuk nënkupton se çdo projekt tubacioni ë...

Pse Evropa përballet me rritje të faturave të rrymës dhe gazit?

Familje në të gjithë Evropën përballen këtë dimër me fatura shumë më të larta të energjisë, për shkak të rritjes globale të çmimeve të energjisë ...