Postet nga: gazetarët

Rusia shpall më shumë gazetarë të REL-it si "agjentë të huaj"

Ministria ruse e Drejtësisë ka shtuar të premten më shumë gazetarë, përfshirë pesë gazetarë të Radios Evropa e Lirë, në listën e “agjentëve të huaj”.

Rusia shpall më shumë gazetarë të REL-it si ‘agjentë të huaj’

Ministria ruse e Drejtësisë ka shtuar të premten më shumë gazetarë, përfshirë pesë gazetarë të Radios Evropa e Lirë, në listën e “agjentëve të huaj”.

AP, thirrje guvernatorit të Floridas: Ndal bulizmin ndaj gazetarit

Twitter ka bllokuar llogarinë e zëdhënëses së guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis për shkeljen e rregulloreve kundër “sjelljes abusive” pasi agjencia e lajmeve Associated ...

Sfidat e gazetarëve në zonat me kriminalitet të lartë në Shqipëri

Disa zona me kriminalitet të lartë në Shqipëri përbëjnë një sfidë për raportimin e lajmeve. Gazetarët thonë se shpesh ndihen të pambrojtur nga grupet kriminale ...

Sfidat e raportimit gazetaresk vs respektimi i privatësisë

 

Hetimi - Virusë të shitur tek regjimet autoritare janë përdorur kundër gazetarëve dhe disidentëve

Disidentët politikë, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe gazetarët po spiunohen nga virusë të cilët i janë shitur regjimeve autoritare, ka zbuluar një hetim mediatik, ...

Qeveria në Hungari dyshohet se hakoi telefonët e gazetarëve hulumtues

Qeveria e ekstremit të djathtë e Hungarisë dyshohet për hakimin e telefonëve të gazetarëve hulumtues dhe shënjestrimin e pronarëve, raporton The Guardian.

Rusia përdor bastisjet duke shënjestruar gazetarët investigativë

Të martën në mëngjes autoritetet ruse bastisën shtëpitë e disa gazetarëve investigativë si dhe familjarëve të tyre, një veprim që vjen mes presionit në ...