Postet nga: gazetarët

MEDIA-PRESS

Hetimet për krimet ndaj gazetarëve dhe mënyra e zgjidhjes

Kosova është në mesin e vendeve të rajonit që ka ndërtuar një sistem të veçantë, i cili trajton rastet e sulmeve ndaj gazetarëve.

Rusia vështirëson hyrjen e gazetarëve të huaj

Zëvendësministri i jashtëm i Rusisë, Yevgeny Ivanov, tha se shteti i tij nuk është duke planifikuar që të ndalojë gazetarët e huaj të hyjnë në Rusi ...

Ministri Sveçla i quajti ‘budallallëqe’ pyetjet e gazetares, reagon AGK-ja

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) e ka dënuar gjuhën e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ndaj gazetares së portalit “Periskopi”, Besarta ...

LDK: Shqetësues raporti i DASH-it për cenimin e mediave, qeveria mos ta injorojë atë

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), ka shprehur shqetësimin lidhur me disa çështje që janë trajtuar në raportin e përvitshëm nga Departamenti Amerikan i Shtetit duke theksuar ...

MEDIA-PRESS

DASH: Gazetarët hasën në vështirësi në marrjen e informacionit nga qeveria

Në raportin e përvitshëm, Departamenti i Shtetit Amerikan theksoi se përgjatë vitit 2021, gazetarët në Kosovë u përballën me vështirësi për të ...

Kosova siguron mbrojtje të përkohshme për 20 gazetarë ukrainas që do të vijnë në Kosovë

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për ofrimin e mbrojtjes së përkohshme dhe të menjëhershme për 20 gazetarët ukrainas që pritet të vinë në Kosovë.

Rrëfim i gazetarit që doli në grupin e fundit të raportueseve prej Mariupolit të pushtuar

"Rusët po na përcillnin. Ata kishin një listë me emra, duke përfshirë edhe tonët, teksa po afroheshin në qytetin e Mariupolit", kështu e nis rrë...

Ngritet aktakuzë ndaj të dyshuarit për kanosje të gazetares

Policia e Kosovës gjatë ditës ka njoftuar se e kanë arrestuar një person pasi dyshohej se më 7 janar të këtij viti, e kishte kanosur një gazetare.