Postet nga: gazetarë

Qeveria: Lajmi për përfundimin e mandatit të të dërguarit amerikan Escobar, nuk doli nga ne

Qeveria e Kosovës në një përgjigje për KALLXO.com mohoi pretendimet se lajmi rreth përfundimit të mandatit të të dërguarit amerikan për Ballkanin Perë...

Pavarësisht rreziqeve, gratë gazetare vazhdojnë misionin e tyre

Sulmet dhe kërcënimet ndaj medias janë në rritje në rang botëror. Ekspertët thonë se gratë gazetare janë më të rrezikuara ndaj ngacmimeve. Pavarësisht rreziqeve, shumë ...

Rusia ia zgjat paraburgimin gazetares së REL-it, Alsu Kurmasheva

Një gjykatë në Rusi zgjati masën e paraburgimit për gazetaren e Radios Evropa e Lirë, Alsu Kurmasheva, e cila po akuzohet se ka shkelur ligjin për agjentë...

Një gazetar i rrjetit "Al Jazeera" vritet në një sulm me raketa në Gazë

Një gazetar i rrjetit "Al Jazeera" u vra dhe një tjetër u plagos të premten nga një raketë në Khan Younis në jug të Gazës, sipas njoftimeve të ...

Tri gazetare thirren në gjyq në Iran, akuzohen për “propagandë kundër sistemit”

Tri gazetare të shquara nga Teherani – Saeedeh Shafiei, Mehrnoush Zarei dhe Nasim Soltanbeigi – janë thirrur ndarazi në Gjykatën e Evin-it në Moghaddasi me akuzën se raportimet e tyre ...

67 gazetarë dhe punonjës të medias të vrarë në vitin 2022

Lufta e Rusisë në Ukrainë, kaosi në Haiti dhe dhuna në rritje nga grupet kriminale në Meksikë kontribuan në një rritje prej 30% të numrit të gazetarëve të vrarë duke ...

Ukraina thotë se një gazetar francez u vra gjatë evakuimit të civilëve

Një gazetar francez është vrarë kur një transportues i blinduar, që po përdorej për evakuimin e civilëve në rajonin ukrainas të Luhaskut, u godit nga granatimet ruse.

Prishtinë, arrestohet personi që kanosi një gazetare në janar të këtij viti

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Prishtinë, e ka arrestuar një person i cili dyshohet se më 7 janar të këtij viti kishte kanosur një gazetare.