Postet nga: G7

Vendosja e çmimit tavan mbi naftën ruse po i kushton Vladimir Putinit rreth 157 milionë euro në ditë

Çmimi tavan ndaj naftës ruse i vendosur nga grupi i kombeve G7 po i kushton Kremlinit rreth 157 milionë euro në ditë.

Ukraina dhe sfidat e sigurisë e çojnë kryeministrin japonez në Evropë dhe Amerikë

Kryeministri japonez Fumio Kishida u nis të hënën në një turne në Evropë dhe Amerikën Veriore ku në agjendë të bisedimeve do të jetë e përqendruar ...

Gjermania thërret takimin e G7-ës për të folur për Ukrainën

Me ftesë të Gjermanisë, vendet anëtare të G7-ës pritet të mblidhen javën e ardhshme në Bukuresht të Rumanisë, për të “iniciuar mbështetje të më...

Zelensky i kërkon G7-s të izolojë plotësisht Rusinë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka mbajtur fjalim në samitin e shtatë shteteve më të industrializuara (G7), dhe u ka bërë thirrje liderëve botërorë që të bllokojnë sektorin ...

Liderët e G7-ës dënojnë të ashtuquajturat referendume të Rusisë në Ukrainë

Liderët e vendeve të G7 kanë publikuar një deklaratë përmes të cilës dënojnë të ashtuquajturat referendumet e Rusisë në katër rajonet ukrainase, që pjesërisht ...

G7 do të diskutojë çmimin tavan për naftën ruse

Ministrat e Financave nga grupi i shtatë i vendeve më të industrializuar do të diskutojnë kufirin e çmimit të naftës ruse, propozuar nga administrata e presidentit Biden kur të ...

G7 e akuzon Rusinë se po i përdor si armë eksportet e energjisë

Grupi i shtatë vendeve më të industrializuara (G7) ka akuzuar Rusinë se po tenton të shndërrojë në armë eksportet e saj të energjisë. G7 u zotua se do të ...

SHBA-ja vendos sanksione të tjera ndaj Moskës dhe bllokon importin e arit rus

Uashingtoni bëri të ditur të martën hapat që do të ndërmerren për të zbatuar sanksionet e reja ndaj Rusisë, siç u ra dakord nga krerët ...