Postet nga: Fshirja e adresave

Kusari- Lila: Fshirja e emrave të votuesve shqiptarë në Luginë të Preshevës, është akt barbarë nga Serbia

Kryetarja e grupit parlamentar, Mimoza Kusari Lila ka folur për procesin zgjedhor të Serbisë i cili u mbajt me 3 prill, duke thënë që fshirja e rreth 6 mijë emrave ...

Fshirja e adresave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Viola von Cramon e quan të papranueshëm

Euro deputetja dhe raportuesja për Kosovën për Parlamentin Evropian Viola von Cramon ka reaguar lidhur me fshirjen e adresave të shumë shqiptarëve të luginës së ...

Shqiptarët e Serbisë kanë frikë se fuqia e votës do u minohet sistematikisht

Pjesëmarrja e shqiptarëve në zgjedhjet e Serbisë më 3 prill duket se do të bjerë dhe nuk ka të bëjë fare me apatinë, thonë politikanët dhe studiuesit ...

Serbia po i fshin, në heshtje, adresat e shqiptarëve

Ekspertë dhe qytetarë shprehin shqetësimin e tyre se adresat e vendbanimeve të shqiptarëve në Serbi po pasivizohen (fshihen) në heshtje nga autoritetet serbe, pa informuar personat përkatë...

Kamberi: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve po ndryshon strukturën etnike në Luginën e Preshevës

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se ka vite që Serbia ka nisur pasivizimin e adresave të shqiptarëve që jetojnë në tri komunat jugore, në Preshevë, Medvegjë ...

Kosova e Shqipëria i kërkojnë bashkërisht Serbisë të mos i fshijë adresat e shqiptarëve në Luginë

Në një deklaratë të përbashkët të ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministrit në detyrë për Evropën ...