Postet nga: fruthi

2.500 euro gjobë për prindërit gjermanë që nuk vaksinojnë fëmijët

Ministria e Shëndetësisë e Gjermanisë ka propozuar që të vendosen gjoba për prindërit që nuk vaksinojnë fëmijët e tyre.

Shumë vende me epidemi fruthi, Kosova e paprekur deri më tash

Gjatë tre muajve të parë të vitit 2019, në Kosovë janë shënuar shtatë raste të reja me fruth. Këto janë të dhënat e Institutit Kombëtar të Shë...

Shumë vende me epidemi fruthi, Kosova e paprekur deri më tash

Gjatë tre muajve të parë të vitit 2019, në Kosovë janë shënuar shtatë raste të reja me fruth. Këto janë të dhënat e Institutit Kombëtar të Shë...

Shpallet epidemia e fruthit në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka shpallur epideminë e fruthit në gjithë territorin e vendit. Shkas për një vendim të tillë është rritja e numrit ...

Fruthi nxit gjendje të jashtëzakonshme në një qark të Nju Jorkut

Një qark në Nju Jork ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme pas raportimeve se është duke u rritur numri i personave të prekur me sëmundjen e fruthit.

Durrës, një grua vdes nga fruthi

Një grua 47-vjeçare nga Durrësi ka humbur jetën në shërbimin infektiv pasi ishte prekur nga virusi vdekjeprurës. Gruaja kishte mbërritur në gjendje të rë...

OBSH bën thirrje për vaksinimin e fëmijëve: 72 të vdekur në vitin 2018 nga fruthi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka reaguar rreth rritjes së numrit të të vdekurve në Evropë, si pasojë e prekjes nga fruthi.

Në mes të frikës nga autizmi dhe sëmundja e fruthit

Kanë kaluar gati dy vjet që kur Sabile Kasumi nga Fushë Kosova humbi vajzën e vogël 15 muajshe, Rabijen.