Postet nga: Frederica Mogherini

Një vit që nga fillimi i fazës finale të dialogut, shtatë muaj ‘ngrirje’ të takimeve

Më 24 qershor bëhen një vit që kur Kosova dhe Serbia kishin filluar fazën finale të dialogut me Serbinë.

Haradinaj i reagon Mogherinit: Dialogu ka dalë nga shinat përpara se të vendosej taksa

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratave të përfaqësueses së lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini e cila ka thënë së fundmi se “Kosova duhet ...

Mogherini: Marrëveshjen përfundimtare Prishtinë-Beograd duhet ta mbështesë KS i OKB-së

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se “Kosova duhet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të ...

Haradinaj: Mogherini e ka mbytur dialogun

Kryeministri Ramush Haradinaj e ka kritikuar ndërmjetësuesen e dialogut Kosovë- Serbi për ndryshimin e karakterit të këtij dialogu.

KMDLNj i kundërpërgjigjet Mogherinit: Ultimatumi juaj i pamoralshëm

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut, kohë më parë, pasi u bë publik vendimi i Qeverisë së Kosovës për vendosjen e ...

Thaçi flet para takimit në Bruksel

Presidenti Hashim Thaçi para takimit në Bruksel me presidentin serb Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë është e obligueshme për një...

Thaçi e Vuçiq sot pritet të takohen në Bruksel

Federica Mogherini, shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, do të presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar ...

Mogherini në Tiranë, Takohet me Ramën, Metën dhe Opozitën

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE dhe zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, sot në Tiranë ...