Postet nga: France

Qeveria franceze do të përballet me votë mosbesimi për shkak të rritjes së moshës së pensionimit

Qeveria franceze do të përballet me votë mosbesimi sot, e hënë, pasi deputetët e atjeshëm kanë deklaruar se kanë frikë për sigurinë e tyre, aksionet ...

Senati francez miraton reformën në pensione të Macronit

Të shtunën në mbrëmje, me 195 vota pro dhe 112 kundër, senati francez ka miratuar planin e reformës në pensione të presidentit Emmanuel Macron.

Senati francez voton për rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjet mes protestave në rritje

Senati i Francës ka votuar sot për ta rritur moshën e pensionit me dy vjet, nga 62 sa është aktualisht në 64 vjet, ndërkohë që qeveria po lë...

Franca në grevë ndërsa sindikatat protestojnë për rritjen e moshës së pensionit

Punonjësit e shërbimeve komunale dhe shoferët e trenave janë mes atyre që u larguan nga puna sot në të gjithë Francën për të shprehur zemë...

Filmi ‘Prishtinë 2002’ në garë për çmime në festivalin e njohur francez

Filmi i metrazhit të shkurtër “Prishtinë 2002”, me regji të Trëndelina Halilit dhe producent Ermal Gërdovci, është shfaqur premierën në festivalin e filmit të shkurtër në ...

Dhjetëra mijëra protestues marshojnë në të gjithë Francën kundër reformës së pensioneve

Dhjetëra mijëra njerëz po protestojnë në të gjithë Francën për herë të dytë këtë muaj kundër një propozimi të qeverisë për ta ...

Francë: Reforma mbi pensionet shkakton anulime masive të trenave dhe fluturimeve

Shumica e trenave, bashkë edhe me fluturimet si dhe metronë e Parisit do t’i anulojnë operimet e tyre në Francë të enjten, si pjesë e një greve mbarëkombë...

Prokurorët: I dyshuari për sulmin në Paris, u nis me synimin për të vrarë imigrantë

Autoritetet franceze thonë se personi i cili dyshohet se vrau të premten tre pjestarë të komunitetit kurd në Paris, u ka thënë hetuesve, se ai ishte nisur atë më...