Postet nga: Forumi Ndërkombëtar për Gratë

Von Cramon: Fitorja ndaj Putinit, fitore potenciale edhe për marrëveshjen e gjelbër

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola Von Cramon ka thënë se lufta në Ukrainë është duke e rrezikuar marrëveshjen e gjelbër në Evropë.

Haxhiu: Në procesin e ballafaqimit me të kaluarën, përfaqësimi dhe pjesëmarrja e gruas është qenësore

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se shtetndërtimi i Kosovës nuk do të ishte i mundur pa angazhimin e grave.

Hajdari: UNMIK dhe EULEX kanë punuar shumë pak për rastet e dhunës seksuale në Kosovë

Prokurorja speciale, Drita Hajdari, ka thënë se në Kosovë ende nuk ka statistika reale për numrin e rasteve të dhunës seksuale në Kosovë.

Mesazhet e ditës së parë të Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë

Me mesazhet për më shumë paqe, më shumë siguri e më shumë barazi gjinore, në Prishtinë filloi punimet Forumi Ndërkombëtar për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, forum ...

Lajçak ‘kërkon’ përfshirje të grave në ekipe negociuse, thotë se ekipi i tij ka 3 gra e 1 burrë

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka thënë se pjesëmarrja e grave në tavolinën e bisedimeve ...

Tahiri - Lajçakut: Marrëveshja finale duhet të jetë me njohje, pa formulime me dy kuptime

Edita Tahiri, ish-kryenegociatore në bisedimet Kosovë-Serbi ka pasur disa sugjerime për dialogun për përfaqësuesin të posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, ...

Ischinger: Kam qenë mbi 100 herë në Kosovë, ndryshimet janë fantastike

Ish-diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger ka thënë se Kosovën e ka vizituar shumë herë gjatë karrierës së tij, e çdo herë është befasuar me ndryshimet e mira në ...

Ish-presidentja Jahjaga kritikon mospërfshirjen e grave në dialogun Kosovë-Serbi

Atifete Jahjaga ish-presidente e Kosovës ka thënë se pavarësisht që ka shumë gra të dhunuara, asnjë grua nga Kosova sot nuk merr pjesë në tavolinën e ...