Postet nga: filipine

Zelensky në Filipine për të kërkuar mbështetje për samitin e paqes

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, arriti për një vizitë të paparalajmëruar në Filipine, ku pritet të promovojë një samit të paqes, që do të mbahet këtë ...

Shqipëria përgatitet për rekrutimin e dhjetëra mijëra punëtorëve

Shqipëria, prej vitesh, vuan mungesën e fuqisë punëtore. Për ta lehtësuar këtë problem, Qeveria është në negociata me Filipinet për një marrëveshje ...

Rritet në 68 numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dheut në Filipine

Është rritur në 68 numri i të vdekurve si pasojë e rrëshqitjes së dheut në një fshat në jug të Filipineve para rreth një jave, njoftuan zyrtarët filipinas të ...

SHBA-të rrisin praninë ushtarake në Filipine

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan se do të rrisin praninë ushtarake amerikane në Filipine.

Filipine, mbi 25 njerëz të vdekur si pasojë e stuhisë

Të paktën 25 njerëz kanë vdekur si pasojë e rrëshqitjeve të dheut dhe vërshimeve në Filipine, pasi stuhia tropikale Megi ka goditur shtetin.

Shpërthen vullkani në Filipine

Mijëra njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre pranë një vullkani filipinas të shtunën pasi një shpërthim hedhi hi dhe avull qindra metra në qiell.

Dhjetëra të vdekur nga tajfuni në Filipine

Mbi 30 persona besohet se kanë vdekur dhe shumë të tjerë konsiderohen të zhdukur pas stuhisë së fuqishme që goditi Filipinet.

Tajfuni 'Rai' shkatërroi Filipinet

Operacionet e kërkim-shpëtimit janë duke u zhvilluar në Filipine të premten pasi tajfuni Rai, i njohur në vend si Odette, shkaktoi kërdi në të gjithë arkipelagun, duke ...