Postet nga: Euro

Inflacioni në Eurozonë, më i larti që nga dalja e euros

Inflacioni në Eurozonë ka arritur në 10 për qind në muajin shtator, njëherësh shifra më e lartë prej daljes së euros në treg.

Bie vlera e euros në tregjet aziatike

Në tregjet aziatike, vlera e euros ra në 0.99 dollar për herë të parë që nga viti 2002.

Vlera e euros më e ulët se e dollarit për herë të parë në 20 vjet

Vlera e euros ka rënë nën vlerën e dollarit për herë të parë në pothuajse 20 vjet, teksa lufta në Ukrainë është duke ndikuar në vlerën ...

Pasojat e barazimit të euros me dollarin

Vlera e euros u barazua të martën me atë të dollarit amerikan, për herë të parë në gati 20 vjet.

Çfarë nënkupton një euro në rënie karshi dollarit për konsumatorët në Evropë dhe SHBA

Ndërkohë që euro po shkon drejt barazisë me dollarin amerikan, tregtarët e monedhave thonë se kjo rënie e euros nuk ka gjasa të ndalet me kaq. Ndë...

Vlera e euros barazohet me atë të dollarit

Vlera e monedhës euro ra të martën, duke u barazuar me dollarin, për herë të parë në pothuajse dy dekada.

Tifozët rrëzojnë valutat, euro në nivelin më të ulët historik në Shqipëri

Valutat kanë shënuar një rënie të menjëhershme në tregun e këmbimit vendas që në fillim të javës.

Kroacia kalon ligjin për ta futur në përdorim euron

Ligjvënësit kroatë miratuan të premten një ligj që i hap rrugë futjes në përdorim të valutës euro vitin e ardhshëm.