Postet nga: Eugen Cakolli

Eugen Cakolli: Vendimi i KQZ-së i drejtë, por duhet plotësuar

Eugen Cakolli, hulumtues në Institutin Demokratik të Kosovës (KDI) e ka vlerësuar si të drejtë vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) sipas të cilit është paralajmëruar ...

Buxheti 2021, viktimë e krizës politike

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për rrëzimin e  Qeverisë së Avdullah Hotit dhe dërgimi i  vendit në zgjedhje ka rrezikuar buxhetin për vitin 2021.

Kuvendi aktual, pa shpresa për zgjedhjen e presidentit të ri

Që nga dorëheqja e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi pas ngritjes së aktakuzës ndaj tij nga ana e Prokurorisë së Dhomave të Specializuara, tema e cila ...

Brishtësia e koalicionit qeverisës e reflektuar me numrat në Kuvend

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti e ka vlerësuar si stabile qeverinë e tij, përderisa mungesa e votave për vendimmarrje në Kuvendin e Kosovës ka bë...

Pandemia i la pa kryetarë dy komuna, por s’i ndalon zgjedhjet e Serbisë brenda shtetit të Kosovës

Këtë të diel qytetarët nga komuniteti serb në Kosovë do të mund të votojnë për zgjedhjet parlamentare të Serbisë, kjo pasi Qeveria e Kosovës lejoi mbajtjen ...

Muaji i maratonës paszgjedhore në Kosovë

Është bërë një muaj që nga mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, ndërsa shpallja e rezultateve përfundimtare nuk ka ndodhur ende, duke shtyrë edhe më tej formimin ...

Pasqyrimi i demokracisë nga zgjedhjet e 6 tetorit

Qytetarët e Kosovës të dielën e 6 tetorit iu drejtuan kutive të votimit në një proces zgjedhor të vlerësuar për organizim dhe pjesëmarrje, e që ...

DnV: Disa qytetarë u lejuan të votojnë me dokumente serbe

Koalicioni i OJQ-ve për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” ka folur për procesin zgjedhor, ku sipas tyre deri në orën 12:00 shumica e qytetarëve të ...