Postet nga: era

Sot mot më i ngrohtë se dje

Gjatë ditës së sotme, sipas Institutit Hidrometorologjik të Kosovës, mëngjesi i ditës do të jetë i ftohtë, ndërsa gjatë ditës, temperaturat pritet të shë...

Sot pritet të ketë mot me diell

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës për ditën e sotme parashikon se do të mbajë mot me diell por edhe do ketë vranësira të pjesshme, kryesisht për ...

Fushë Kosovë, era e fortë dëmton kulmin e një objekti të komunës - FOTO

Kulmi i një objekti të komunës së Fushë Kosovës, ka pësuar dëme si shkak i erërave të forta.

Kosova lë anash energjinë e gjelbër

Ka pak më shumë se dy muaj prej se Ahmet Sedefi ka investuar në vendosjen e një sistemi solar për prodhimin e energjisë elektrike mbi objektin e kompanisë së ...

Përtej matjeve në kryeqytet, ndotja e ajrit problem edhe në vendet afër bjeshkëve

Ndotja e ajrit shkakton qindra vdekje të parakohshme në Kosovë dhe vështirëson jetesën e atyre me sëmundje respiratore, ndërkohë edhe qytetet rrëzë bjeshkëve ...

Albana Muja: Drama, më e dalluara nga të gjitha gjinitë letrare

Dramaturgia Albana Muja është fituese e njërit prej tri çmimeve të konkursit të Dramës Origjinale Shqipe, “Katarian Josipi”, për 2020.

Erërat e dëmshme të Saharasë përfshijnë edhe Kosovën, sasi e madhe pluhuri në ajër

Gjatë ditës së sotme ajri në Kosovë nuk është i pastër dhe i dëmshëm për shëndetin, saktësisht janë vërjetur shumë grimca të ...

Tri ditë të shtrira në tokë: era rrëzon billbordet në Gjakovë

Ka tri ditë, që nga e shtuna, që disa billborde janë rrëzuar në Gjakovë si pasojë e erës që ka fryrë në këtë qytet