Postet nga: epopeja e uçk-së

Deliu-Kodra: Përjashtimi i Komunës së Skenderajt nga Këshilli organizativ për Epopenë e UÇK-së, i pafalshëm

Deputetja nga Partia Demokratike e Kosovës, Blerta Deliu – Kodra, e sheh si shqetësuese që Komuna e Skenderajt u përjashtua nga Këshilli Organizativ për shënimin ...

Rifat Jashari përlotet nga fjalimi i mbesës së tij, Besartës

Vajza e heroit Hamëz Jashari, Besarta, ka mbajtur më 06.03.2024 një fjalim në akademinë e shënimit të 26-vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kurti: Muaji mars shembull mësimor i një populli që vuajti dhe triumfoi për liri e pavarësi

Në mbledhjen e 191-të të Qeverisë dhe 26 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, kryeministri Kosovar Albin Kurti deklaroi se muaji mars është shembull mësimor i një populli që vuajti ...

Deputetet e LVV-s, LVV,

Grupet Parlamentare në Kuvend nderojnë familjen Jashari dhe të rënët për liri

Përfaqësues të Grupeve Parlamentare në Kuvendin e Kosovës kanë marrë fjalën për të nderuar veprën e familjes Jashari dhe të gjithë të rënë...

Konjufca: Sakrifica e Jasharëve na ka ngritur kombëtarisht në nivelin më të lartë të dinjitetit dhe krenarisë

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka thënë se themelet e lirisë së Kosovës rrinë të patundura mbi gjakun e dëshmorëve.

Ilir Shaqiri e Shkurte Fejza këndojnë në Kuvendin e Kosovës këngë për Adem Jasharin

Para se të fillonin liderët e shtetit dhe përfaqësuesit e grupeve parlamentare të mbanin fjalime për heroizmin e Familjes Jashari, para foltores së Kuvendit të Kosovë...

Kurti: Adem Jashari është emri i njeriut me të cilin mund t’i referohemi lirisë sonë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës të organizuar për nder të Epopesë së UÇK-së ka thënë se në ...

Seanca solemne e Kuvendit për "Epopenë e UÇK-së" fillon me intonimin e himnit shtetëror dhe atij kombëtar

Për të shënuar 26 – vjetorin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kuvendi i Kosovës po mbanë seancë solemne.