Postet nga: emmanuel macron

Emmanuel Macron rizgjidhet president i Francës

Emmanuel Macron është rizgjedhur president i Francës.me 58% të votave, përballë Marine Le Pen, të cilës i kreditohen 42% e votave, sipas vlerësimeve të para të institutit ...

Zgjedhjet në Francë, deri në ora 17 :00 votuan mbi 63 për qind e votuesve

Pjesëmarrja në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Francë në ora 17:00 ishte 63,23 për qind.

Macron apo Le Pen: Përqindja e pjesëmarrjes në zgjedhjet presidenciale në Francë

Francezët kanë nisur të votojnë të dielën, 24 prill, në zgjedhjet që do të vendosin nëse presidenti aktual pro-Bashkimit Evropian, Emmanual Macron, do të vazhdojë punën edhe ...

Çfarë duhet të dini për rundin e dytë të zgjedhjeve në Francë?

Zgjedhjet e së dielës në Francë do të përcaktojnë nëse presidenti aktual pro-evropian, Emmanuel Macron, apo politikania e së djathtës ekstreme, Marine Le Pen, do të ...

Zgjedhjet në Francë, përcaktuese për politikën e BE-së ndaj Ballkanit

Epilogu i zgjedhjeve presidenciale në Francë do të ketë ndikim të madh në Bashkimin Evropian, por edhe në politikën e Bashkimit Evropian ndaj Ballkanit Perëndimor dhe procesit të ...

Macron kundër përdorimit të fjalës 'gjenocid' për krimet ruse në Ukrainë

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të enjten se përdorimi i fjalës "gjenocid" në lidhje me veprimet e Rusisë në Ukrainë do të përbënte një përshkallë...

Macron dhe Le Pen do të përballen në rrethin e dytë zgjedhor

Në Francë ka përfunduar votimi për zgjedhjet presidenciale.

Zgjedhjet presidenciale në Francë, deri në ora 17:00 votuan 65 % e votuesve

Në Francë po mbahen zgjedhjet presidenciale.