Postet nga: Elmaze Nura

Shfaqja ferizajase hap Festivalin e Teatrove në Egjipt

Shfaqja “Kopraci” e Teatrit “Adriana Abdullahu” të Ferizajt, me regji të Elmaze Nurës do ta hapë edicionin e 26-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Bashkëkohor dhe ...

'Kopraci' ftohet të marrë pjesë në Festivalin e Kajros në Egjipt

Komedia “Kopraci” e Molierit me regji të Elmaze Nurës, realizuar nga Teatri “Adriana” i Qytetit të Ferizajt do të marrë pjesë në edicionin e 26 të Festivalit Ndërkombëtar ...

Të dielën 'Mirandolina' në Teatrin ‘Istref Begolli’

Teatri “Istref Begolli” i qytetit të Pejës shfaq këtë të diele, më 16 qershor 2019, premierën e shfaqjes “Mirandolina” të  autorit të njohur italian Karlo Goldon me regji të ...

‘Koprraci’ muajin ardhshëm premierë në  Teatrin ‘Adriana’ në Ferizaj

Teatri i Qytetit të  Ferizajt, "Adriana Abdullahu" ka nisur punët për inskenimin e shfaqjes “Koprraci” të komediografit francez, Molierit dhe regji të Elmaze Nurës.

Teatri kosovarë nën kthetrat e klaneve, nepotizmit e politikës

Skena teatrore në vend po përballet me një krizë të thellë të zhvillimit të saj, e cila ka përfshirë të gjithë segmentet e fushës së teatrit.

Nesër mbahet konferenca shkencore ‘Teatri, mes artit dhe politikës’

Nën kujdesin e regjisores Elmaze Nura, profesoreshë e regjisë së teatrit në Fakultetin e Arteve- UP, nesër, duke filluar nga ora 10:00 në Institutin Albanologjik të Prishtinës mbahet ...

E Pafajshme ish-Drejtoresha e Teatrit

Gjykata Themelore në Prishtinë shpalli sot të pafajshëm ish-drejtoreshën e Teatrit Kombëtar Elmaze Nura dhe Beqir Beqirin, organizatorin e udhëtimit të aktorëve të shfaqjes “LIsistrata” ...

Përballja e Fundit në Gjykimin për Udhëtimin e Shfaqjes Teatrale

Përballja e Fundit në Gjykimin për Udhëtimin e Shfaqjes Teatrale

Prokurori Feti Tunuzliu dhe mbrojtja e të akuzuarve Elmaze Nura dhe Beqir Beqiri, paraqitën argumentet e tyre përfundimtare në gjykimin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, ...