Postet nga: Drenica 1

Përfundon rigjykimi i Sylejman Selimit e Jahir Demakut, të akuzuar për krime lufte

Në Gjykatën e Prishtinës ka prekur fundin rigjykimi i Sylejman Selimit, i cili akuzohet se si pjesëtar i UÇK-së ka kryer krime lufte kundër popullatë...

Protestë te Pallati i Drejtësisë për Sylejman Selimin e Jahir Demakun

Sot në orën 12:00, te Pallati i Drejtësisë në Hajvali, do të mbahet protestë paqësore me moton “Lirimi i çlirimtarëve nga burgu - për gjeneral Sylejman ...

Rasti 'Drenica 1' kthehet në rigjykim

Avokati Tomë Gashi, që në procesin “Drenica 1” mbron ish-komandantin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimi, ka treguar se ky i fundit do të kthehet në ...

Sami Lushtaku: Ivanoviqi në Shtëpi, ne në Burg

Teksa foli në seancën në Gjykatën Supreme, Sami Lushtaku e krahasoi rastin e tij dhe të “Drenica 1” me atë të Oliver Ivanoviqit.

Aktakuza: Mjekët Bënë Raporte False për Lushtakun

Kapitull të veçantë në aktakuzën e tij voluminoze me të cilën ngarkoi 24 persona lidhur me rastin e arratisjes së Sami Lushtakut nga QKUK, prokurori Romulo Mateus i ...

Negociatat e Ratelit për Dorëzimin e Lushtakut

Aktakuza e prokurorit të EULEX-it Romulo Mateus që ngarkon 24 persona lidhur me rastin e arratisjes së Sami Lushtakut në kohën sa ishte në paraburgim lidhur me rastin “Drenica 1”, vë...

Apeli Dënon Sami Lushtakun dhe Sylejman Selimin

Gjykata e Apelit ka sjellë aktgjykim në rastet “Drenica 1” dhe “Drenica 2”, me ç’rast të gjithë komandantët dhe ushtarët e UÇK-së pjesë të këtyre dy gjykimeve i ...

Lushtaku e Selimi: I Dolëm Zot Atdheut

Në këtë gjykatë sot ankesat e tyre i shtjelluan edhe avokati i Lushtakut Arianit Koci dhe avokatët e Selimit, Collen Rohan e Gregory Guy Smith, por folën ...