Postet nga: Drejtësi

24-vjet nga Masakra e Studimes, Kurti: Drejtësia të veprojë, dënime për kriminelët e luftës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka kujtuar 116 viktimat e Masakrës së Studimes në Vushtrri të kryer nga forcat serbe më 2 maj 1999. Ai i ka bërë thirrje sistemit ...

Anëtarësimi në Këshill të Evropës, dritare për më shumë drejtësi

Anëtarësimi i pritshëm i Kosovës në Këshillin e Evropës mund të jetë një instrument i rëndësishëm për qytetarët, në ...

Kurti: E kemi të qartë përmasën e punëve që duhet bërë për të sjellë drejtësi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në ceremoninë e shënimit të përvjetorit të 23-të të masakrës së Krushës së Madhe, tha se Qeveria e ka shumë ...

16-vjeçarja nga Skenderaj që triumfoi në garat ndërkombëtare të gjeografisë dhe drejtësisë

16-vjeçarja nga Skenderaj, Altina Salihu, ka arritur të marrë dy vendet e para në dy gara ndërkombëtare.

Haxhiu: U kam dërguar grupeve parlamentare ftesë për konsensus në procesin e Vettingut

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se takimi i sotëm i grupit punues për hartimin e procesit të Vettingut është një hap më afër ...

Qeveria me koncept-dokument që u ndalon hyrjen në Kosovë shtetasve të huaj që kanë shkelur të drejtat e njeriut

Në mbledhjen e Qeverisë të Kosovës është miratuar koncept-dokumenti që sanksionon shtetasit e huaj që kanë shkelur rëndë të drejtat e njeriut dhe janë përfshirë në vepra ...

Vrasja dhe keqtrajtimi i kafshëve në Kosovë

Shkelmimi i kafshëve shtëpiake në ambiente publike, gjuetia ilegale e specieve të rralla dhe mbajtja e pakontrolluar e kafshëve blegtorale janë vetëm disa nga abuzimet të ...

Pesë vjet “çalim” i drejtësisë për vrasjen e Donjeta Pajazitajt

Sot janë bërë pesë vite prej vrasjes së 24 vjeçares Donjeta Pajazitaj, ndërsa rasti i vrasjes së saj ende gjendet në proces gjykimi.