Postet nga: Donbas

Elon Musk propozon që qytetarët e Krimesë dhe Donbasit të vendosin nëse duan të jenë me Rusinë apo Ukrainën, hedh paralele me Kosovën

Miliarderi Elon Musk në një postim në “Twitter” ka thënë se po që qytetarët e Donbasit dhe Krimesë përmes votimit të vendosin vet nëse duan të ...

Vargje nga llogorja në front; artisti nga Donbasi përshkruan jetën në luftë

Pavlo Vyshebaba hyri në ushtri që ditën e parë që forcat ruse nisën sulmit në Ukrainë edhe pse nuk kishte asnjë lloj eksperience ushtarake. Poeti dhe aktivisti i ...

Raportohet se një gjeneral rus është vrarë gjatë luftimeve në Donbas

Media shtetërore ruse ka konfirmuar vdekjen e një prej gjeneralëve të lartë të Moskës, gjatë luftimeve të ashpra në rajonin lindor të Ukrainës, Donbas, transmeton BBC.

Autoritetet ukrainase: Kemi rimarrë territorin në Severodonjeck

Ukraina tha se forcat e saj kanë rimarrë 20 për qind të territorit që kishin humbur në qytetin Severodonjeck, që ishte fokusi i një ofensive ruse për të marrë ...

Britania thotë se ofensiva ruse në Donbas “ka humbur momentumin”

Ofensiva e forcave ruse në rajonin e Donbasit, në lindje të Ukrainës, “ka humbur momentumin dhe ka mbetur ndjeshëm prapa planit të paraparë”, tha inteligjenca ushtarake britanike më 15 ...

Pse ofensiva ruse në Donbas nuk po shkon ashtu siç ishte parashikuar?

Vlerësimi më i prerë se si po shkon ofensiva ushtarake ruse në rajonin lindor ukrainas të Donbasit, erdhi nga një person i cili është në një pozicion të mirë ...

Kundërpërgjigje Putinit: Kosova s’është Donbas

Kosova i plotëson kriteret për të qenë shtet i pavarur, ndryshe nga rajonet separatiste të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk, thotë Matthias Hartwig, ekspert i së Drejtës ...

NATO: Rusia po rigrupohet në tentim që ta marrë Donbasin

Rusia ka të ngjarë të nisë një ofensivë të re në rajonin lindor ukrainas të Donbasit në javët e ardhshme, tha të martën sekretari i Përgjithshëm ...