Postet nga: Dokumentar

'Kosova, një histori e shkurtër'

Mal Berisha, ish-ambasador i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar, në një intervistë për emisionin "Kallxo Përnime" para dy javësh, ka folur për dokumentarin e ...

Rrëfimi i papërfunduar...

Krimet ndaj gazetarëve ndërmjet viteve 1998 dhe 2005 në Kosovë nuk janë zbardhur ende.

Rrëfimi i papërfunduar - LIVE

Sonte, më 2 nëntor, në Ditën Ndërkombëtare të Mosndëshkimit të Krimeve ndaj Gazetarëve, në emisionin "Kallxo Përnime" po transmetohet dokumentari “Rrëfimi i papë...

Nis në Prizren Festivali ‘DokuFest’

Ka nisur sonte në Prizren edicioni i 21-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër "DokuFest”.

'DokuFest' shpalos programin e edicionit të sivjetmë

Mbi 250 filma në tetë kategori garuese, do të shfaqen në edicionin e 21-të të Festivalit Ndërkombëtare të filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”.

Filmi “Pa vend” fiton çmimin për filmin më të mirë të shkurtër në Sundance  

Filmi i shkurtër dokumentar, “Pa Vend” i regjisorit Samir Karahoda ka fituar çmimin e jurisë si filmi më i mirë i shkurtër dokumentar në  “Sundance Film Festival” në ...

DokuFest-i e mund pandeminë

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe të shkurtër DokuFest, rikthehet me prezencë fizike, por nuk do të mungojë edhe në platformën online, thotë për Radion ...

Dokumentari: Tmerret në Abri, vajza 6 javëshe jetoi 30 orë nën trupin e nënës së vdekur

Masakra në fshatin Abri të Epërme të Drenasit ka ndodhur më 26 shtator të vitit 1998, kur u vranë dhe masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu dhe 9 anëtarë të familjes ...